Podrška za Izvrsne Među Nama

Uprkos globalnoj pandemiji, Treća gimnazija je u 2020. godini osnovala inovativni Centar izvrsnosti i liderstva, namijenjen prepoznavanju, praćenju i podsticanju njihovih najizvrsnijih učenika i učenica. Tokom decembra 2020. godine učenici su se sami prijavljivali za članstvo u Centru dostavljajući svoje portfolije putem kojih su prezentovali sva svoja dosadašnja postignuća unutar samog procesa edukacije ali i vannastavnih aktivnosti. 

Pristiglo je ukupno 57 prijava a komisija Centra za izvrsnost i liderstvo, na čelu sa direktoricom Senadom Salihović, bodovala je učenička postignuća prema kriterijima koji uključuju: školski uspjeh, vladanje, postignuća na takmičenjima na školskom, općinskom, kantonalnom, federalnom, državnom i međunarodnom nivou, aktivno učešće u školskim sekcijama i projektima, angažiranost kroz humanitarni i volonterski rad, njihove poduzetničke i liderske vještine te vještine lobiranja. Također, ocjenjivan je i ukupni dojam njihove samoprezentacije.  

Po izvršenom bodovanju, sastavljena je lista od petero izvanrednih mladih ljudi – prva tri mjesta osvojile su učenice Selma Salman (IT smjer)Ajna Đapo (društveni smjer) i Kanita Kadušić (IT smjer). 

Kerim Hadžić, nekadašnji učenik Treće gimnazije, podržao je sam projekt uspostavljanja Centra za izvrsnost i liderstvo te je odlučio pokušati obezbijediti nagrade za odabrane učenice, kao dodatni podsticaj i priznanje njihovog dosadašnjeg rada. Selma Salman, koja je osvojila prvo mjesto, nagrađena je putovanjem u St.Louis (USA) a za nagrade namijenjene drugom i trećem mjestu Hadžić se obratio internacionalnoj kompaniji ECHO Technology Solutions, na čijem se čelu nalazi Sejo Jahić.

U želji da doprinese procesu prepoznavanja neumornog truda i zalaganja mladih ljudi koji se školuju u sarajevskoj Trećoj gimnaziji, naročito onih koji svoju budućnost vide u svijetu informacionih tehnologija,  ECHO Technology Solutions se sa radošću i apsolutnim zadovoljstvom odazvao pozivu, te je učenice Ajnu Đapo i Kanitu Kadušić odlučio nagraditi laptopima.

U pondjeljak, 14. juna 2021. godine, u prostorijama Treće gimnazije održani su dodjela nagrada ali i obilazak škole te zajednički sastanak, koji je za cilj imao razgovor o mogućnostima dugoročne saradnje i podrške učenicima i učenicama u procesu školovanja, sticanju prakse te prvih radnih iskustava. 

Zina Laganin, direktorica marketinga kompanije ECHO Technology Solutions, poručila je kako je počastvovana što su u prilici podržati Centar kao i sjajne mlade ljude koji predstavljaju svijetlu budućnost IT industrije ali i same Bosne i Hercegovine. Naime, Treća gimnazija se već dugi niz godina profilira upravo kao škola koja u sklopu svog IT usmjerenja obučava i usavršava buduće lidere i liderke IT industrije.

Učenici su prepoznali značaj IT sektora na državanom ali i globalnom nivou te se samoinicijativno usmjeravaju ka edukaciji i u konačnici zaposlenju unutar istoga. Ove godine Treća gimnazija bilježi rekordan broj zainteresovanih i prijavljenih učenika koji njihovi kapaciteti jednostavno ne mogu podržati. Bitno je napomenuti i da je riječ o učenicima i učenicama sa izvanrednim prosjekom. 

Laganin je istakla kako ju je posebno obradovala činjenica što su ove godine nagrađene dvije učenice koje pohađaju IT smjer, budući da uposlenike IT sektora i dalje većinski čine muškarci. Poručila je kako se iskreno nada da će i druge kompanije slijediti primjer i odlučno podržati, ohrabriti i nagraditi vrijedne učenike i učenice ove ali i drugih škola u Bosni i Hercegovini.

Najnoviji članci

Kategorije