“Otvori vrata znanju – Dani Treće gimnazije”

U četvrtak, 4. maja 2023. godine, Treća gimnazija je bila domaćin svim zainteresovanim učenicima, roditeljima i građanima povodom Dana otvorenih vrata. Bila je to prilika da mnogi posjete jednu od najboljih i najuspješnijih srednjih škola u gradu i upoznaju se sa njenim bogatim sadržajem.

Bazar učenika svih razreda bio je mjesto gdje su se mogle naći najrazličitije poslastice, ručno izrađeni predmeti i unikatni proizvodi. Posjetitelji su imali priliku podržati učenike kupovinom slatkih zalogaja i kreativnih radova. Sav prihod prikupljen na bazarima bit će upotrebljen kako bi se osiguralo da svaki učenik u narednim generacijama može otići na nezaboravnu ekskurziju. To je izvanredna prilika da se ohrabre buduće generacije učenika da cijene znanje i različite oblike učenja.

Nadalje, bile su organizovane prijateljske utakmice u odbojci i košarci pod vođstvom profesora Adema Bajrića, profesorica Zinaide Fejzić i Suade Krezić. Gosti su nam bili učenici i profesori Srednje mješovite škole „Zijah Dizdarević“ iz Fojnice kao i učenici iz Ekonomske škole. Učenici su se takmičili, navijali i uživali u sportskom duhu. U sportskoj sali je i ove, kao i svake godine do sada, u saradnji sa iskusnim instruktorima Sarajevske škole alpinizma organizovano penjanje na našoj vještačkoj stijeni. Svoje vještine pokazali su članovi penjačke sekcije, gosti iz Fojnice i učenici iz osnovnih škola. Bilo je mnogo smijeha, radosti i pozitivne energije u sportskoj sali Treće gimnazije.

Posebno su se obradovali učenici osnovnih škola koji su imali priliku da obiđu školu, kabinete i upoznaju se sa različitim predmetima. Učenici prvih razreda uz svoje profesore su bili vodiči i rado su im pokazivali sve što su naučili o njihovim omiljenim predmetima. Prisustvovali su ogledima iz biologije sa profesoricom Almom Gibović, hemije sa profesoricama Edinom Hodžić i Melihom Tvrtković, fizike sa profesorima Mevludinom Maličevićem i Ernom Mujić, kulture religije sa profesoricom Lejlom Karahodžić, matematike sa profesoricama Aidom Burak i Mirzetom Sofić-Maličević, informatike sa profesoricama Vesnom Radović i Mehrudinom Jašić. Osnovcima su se predstavili i Aktivi stranih jezika sa profesoricama Edinom Lokvančić, Džemilamnom Džananović, Amelom Zukić, Sanjom Salihović prikazavši na interesantan način svu ljepotu i raznolikost koju pružaju jezici. Također su imali priliku uživati razgledajući biblioteku i sav bogat sadržaj koji je predstavila naša Anesa Šošević. Mogli su da prisustvuju radionici „Stop nasilju u fudbalu“ u organizaciji Općine Novo Sarajevo, kao i radionicama iz CIVITAS-a pod vođstvom profesorice Enise Klačar, kao i kvizu znanja.
Uz bazare i sportsku euforiju, posjetitelji su imali priliku razgledati izložbe radova koje su pripremili profesori i učenici različitih sekcija škole. Planinarsko-geografska sekcija pod vodstvom profesora Abida Zukića predstavila je zanimljive planinarske rute i geografske misterije iz regiona. English Creative Club, kojim rukovodi profesorica Sanja Salihović, prezentirala je niz kreativnih radova o engleskom jeziku koji su pokazali koliko učenici Treće gimnazije pored svakodnevnih obaveza mogu prikazati i svoju kreativnu stranu. “Genius Lab” profesora Admira Demira izložila je inovativne tehnološke projekte koje su učenici izradili koristeći svoje znanje iz programiranja. Osim toga, posjetitelji su imali priliku vidjeti i prezentaciju sekcije Prve pomoći, koju vodi profesorica Aida Hodžić, a koja je ukazala na važnost znanja o prvoj pomoći i kako ono može spasiti mnoge živote. Pozivu su se odazvali i članovi Gorske Službe Spašavanja i Streljačkog kluba Ilidža.
Učenici Dramske sekcije pod vodstvom profesorice Vildane Ćelović u amfiteatru škole izveli su predstavu Posljednji voz i pokazali svoj talenat u glumi. Sve događaje propratili su učenici novinarsko-fotografske sekcije pod vodstvom profesorice Senade Turajlić.

Na kraju dana posjetitelji su uživali u zabavnom programu koji su vodili Hana Džananović i Namik Jamak. Hor i orkestar, kojim rukovodi profesorica Aida Kamenica, posebno su nas razveselili izvedbom nekih od najpoznatijih pjesama iz repertoara klasične i popularne muzike, dok su plesači iz plesne sekcije koju vodi profesorica Suada Krezić prikazali dinamičan plesni performans koji je oduševio publiku. Nastupili su i: KUD Lola, RKUD Proleter, Hor Prve gimnazije, kao i učenici naše Folklorne sekcije. Svi prisutni su uživali i u nastupu našeg bivšeg učenika Bakira Mečkića, dobroj atmosferi i druženju, znajući da su svojim dolaskom podržali važnu inicijativu prikupljanja sredstava za buduće generacije učenika koji će moći otići na ekskurziju i upoznati nove kulture i mjesta. Učenici su na kraju bili ponosni na ono što su postigli i iskreno zahvalni svima koji su došli da ih podrže, kao i tehničkom osoblju škole (domari, noćni čuvari, spremačice), učenicima koji su pomogli u pripremanju i raspremanju prostora i posebno zahvaljujemo našem Edinu Merziću bez kojeg ne bi sve besprijekorno funkcionisalo. . Sigurni smo da će Treća gimnazija i dalje biti mjesto gdje će se njegovati znanje, talenat i prijateljstvo.
Želimo zahvaliti i svima onima koji su nas podržali velikodušnim donacijama svojih proizvoda:
Pekara As, Pekara Mlinar, Fine food, Mrvica, Slastičarna Palma i Tešanjski dijamant.