OTVARANJE STEM KABINETA

Na 71. rođendan Treće gimnazije, 22. marta 2019. godine svečano je otvoren STEM kabinet. Naša gimnazija je tako postala jedna od pet srednjih škola u Bosni i Herzegovini i jedina u Kantonu Sarajevo opremljena za STEM natavu. Ovim povodom su učenici II-5 odjeljenja, sa svojom razrednicom Alisom Ramić, te profesoricom Melihom Salihović i profesoricom Aidom Ražanicom, predstavili projekt na kojem su radili na časovima fizike, biologije i informatike u proteklih sedmicu dana. Naime, učenici su imali priliku da ovih nekoliko časova igraju ulogu bioinžinjera i istražuju proces iza izrade zamjenskog srčanog zaliska. Na časovima biologije su se upznali sa građom srca i samih srčanih zalizaka. Zatim su, na časovima fizike istraživali materijale od kojih se zamjenski zalisci prave, ali i one od kojih bi oni sami mogli napraviti funkcionalan model zaliska. Izmjerili su elastičnost raznih materijala, a potom na času informatike pomoću Excelovih grafika izračunali Youngov modul elastičnosti. Ove podatke su iskoristil kako bi napravili što realističniji model srčanog zaliska.

Svoj rad su predstavili pred profesorima naše gimnazije, predstavnicima iz orgnizacije „Save the children“, pomočnicom ministrice za obrazovanje Kantona Sarajevo gospođom Lamijom Husić, te drugim prisutnim gostima.

Zahvaljujemo se svima koji su podržali naše učenike u ovom projektu i prisustvovali otvaranju STEM kabineta Treće gimnazije.

Ema Selimović, II-5

Foto: Mirza Bakal, II-6