Ogledni čas likovne kulture

Ogledni čas likovne kulture, profesora Josipa Kovačevića uspješno je realizovan u I -5 odjeljenju na temu Gabrijel Jurkić, prvi školovani likovni umjetnik Bosne i Hercegovine.

Ovaj čas je bio posvećen njegovom liku i djelu, a održan je u petak, 24.3. 2017. godine, simbolično na dan rođenja (24.3.1886.godine) ovog najznačajnijeg impresioniste u našoj državi.

Učenici su sakupili i prezentovali informacije o Jurkićevom životu, umjetničkom pravcu i stilu kojem je pripadao, njegovim umjetničkim djelima i specifičnosti istih. Njegova najpoznatija umjetnička djela mogla su se vidjeti na prezentaciji i to: „Visoravan u cvatu“, „Vila naroda mog“, „Čempresi“, „Zimski krajolik“ i drugi. Neke od navedenih djela učenici će vidjeti u Umjetničkoj galeriji BiH koju s profesorom namjeravaju uskoro posjetiti.

Pedagoginja škole,

Hasija Dedović