Ogledni čas iz predmeta Filozofija s logikom

U utorak, 3. 10. 2017. u 14:05 održan je čas iz oblasti formalne logike. Čas je realizovala profesorica Sedžida Hadžić zajedno s učenicima IV7. Obrazovni cilj časa je bio upoznati učenike sa osnosima među pojmovima kao osnovnim kategorijama formalne logike. Učenici su naučili u kakvim odnosima mogu stajati pojmovi i kroz interaktivni rad u grupama demonstrirali su naučeno.  Posebno vrijedan dio časa je bio rad učenika/ca koji je bio usmjeren na razvijanje sposobnosti vizualizacije. Pokazalo se da su učenici, radeći u timu, u stanju kompleksne relacije među pojmovima prikazati shematski i navesti adekvatne primjere. Čas je bio veoma dinamičan i uspješno su realizovani svi definirani ciljevi.

Času su prisustvovale direktorica Senada Salihović i pedagoginja Hasija Dedović koje su na kraju časa dale veoma afirmativan kritički osvrt.

Važno je istaći da je logika temelj kritičkog mišljenja i svih nauka. Upoznajući kriterije dobroga mišljenja kod učenika/ca se njeguje i  jedan važan dio „znanja o znanju“.

Sedžida Hadžić, prof.