Ogledni  čas iz  matematike profesorice Mirzete Sofić -Maličević

Treća gimnazija je sa svojim profesorima uvijek bila u korak sa reformama, a nakon  STEM i TABLA projekta možemo  reći da su uposlenici  Treće gimnazije spremno dočekali i kurikularnu  reformu. U sve navedeno mogli smo se uvjeriti na oglednom času profesorice matematike Mirzete Sofić-Maličević, a koji je održan 31.05.2023. godine.

Tema ogledog časa je bila primjena logaritamske  i eksponencijalne funkcije.  Čas je bio  poseban po tome što je dao međupredmetnu povezanost hemije, fizike, geografije, matematike, informatike,   likovne  i muzičke kulture.

Učenici  drugog razreda  realizirali su ogledni čas kroz  sljedeće radne zadatke primjene logaritamske i eksponencijalne funkcije u  tumačenju zemljotresa, primjene logaritamske funkcije u provjeri logaritamske zavisnosti nivoa inteziteta zvuka od napona dovedenog  na zvučnik, primjene ekponencijalnih funkcija u tumačenju prigušenih oscilacija, primjene logaritamske  i eksponencijalne funkcije  u provjeri Njutnovog zakona hlađenja, primjene logaritamske funkcije u računanju pH vrijednosti.

Radni zadaci su bili posebni po tome  što  su učenici uz pomoć profesora osmislili ekperimente, nabavili potrebene uređaje, uzeli mjerenja i izvršili  analizu dobijenih razultata. Času su pored učenika, profesora  i članova Uprave  škole prisustvovali  i profesori  sa studentima PMF-a, a ispred Instituta za preduniverzitetsko obrazovanje Kantona Sarajevo času je prisustvovala gospođa Lejla Tuzlak. Na kraju bi mogli  zavrsiti  riječima  uvažene  direktorice Amre Čolić da je  “ovo bio najveći broj prof.matematike koji su nas posmatrali.”Kako  je  to  doista izgledalo  pogledajte na slikama i videu na linku.