Ogledni čas iz fizike

U petak 17.5.2024. godine u amfiteatru Treće gimnazije održan je ogledni čas iz fizike pod nazivom “Eksperimenti iz fizike u prvom razredu” u realizaciji učenika I4 razreda pod mentorstvom profesora Mevludina Maličevića.

Učenici su predstavili najzanimljivije eksperimente koje su s profesorom Maličevićem izvodili u toku školske godine s posebnim osvrtom na međupredmetnu povezanost koja je ostvarena pri realizaciji ekperimenta.

Svi zainteresovani gosti mogli su prisustvovati izvođenju eksperimenta nakon završetka prvog časa.

Ono što nas čini posebno sretnim jeste da su oglednom času prisustvovali učenici i nastavnici osnovnih škola, profesori iz drugih srednjih škola i drugih kantona, roditelji učenika, predstavnici Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja, kao i univrzitetski profesori Prirodno-matematičkog i Građevinskog fakulteta u Sarajevu.

Učenici I-4 pokazali su da eksperimenti nisu samo pedagoški alati, oni su mostovi između teorije i prakse, putevi koji povezuju apstraktno s konkretnim. U našoj školi učenici ne samo da uče, već osjećaju, vide, čuju i dodiruju principe koji oblikuju svijet oko njih. Jer, kroz eksperimente fizika oživljava, postaje opipljiva, stvarna i otkriva svoje tajne očima koje žele vidjeti i rukama koje žele dotaknuti. Eksperimenti su ti koji daju fizici dušu i smisao, pretvarajući “suhe” formule u živopisne priče prirodnog svijeta.

Vjerujemo da su gosti uživali.

Video zapis oglednog časa