Obilježili smo Dan maternjeg jezika

Učenici Treće gimnazije su i ove godine 21. februara obilježili Međunarodni dan maternjeg jezika, nastavljajući tradiciju. Izradom brošure, za koju su materijale skupljali učenici četvrtih razreda, te predstavljanjem u holu škole, nadamo se podizanju svijesti o značaju poznavanja maternjeg jezika. Jezik nam omogućava da mijenjamo svijet oko sebe, te možemo reći da bez njega ne bi bilo ni čovjeka, ni civilizacije, ni svijeta kakvog danas poznajemo. Naš govor i sposobnost kvalitetne komunikacije zasniva se na poznavanju i vještom korištenju jezika. Trebamo ga voljeti, njegovati, čuvati pravilnom upotrebom. Upravo zbog toga su učenici u brošuri pomenuli određena pravopisna pravila, neke manje poznate riječi i vršnjacima dali nekoliko jezičkih savjeta kako bi osvježili komunikacijske vještine.

Tekst: Sara Dedić

Foto: Ali Jusović