Obilježeno deset godina inicijative “Škole: partneri budućnosti“ (PASCH) u BiH

U subotu, 3.11.2018. godine,  u prostorijama Doma Mladih u Sarajevu obilježeno je 10 godina postojanja inicijative PASCH: „Schulen: Partner der Zukunft“, inicijative koja se širom svijeta realizira uz pokroviteljstvo Ureda za vanjske poslove SR Njemačke, a u BiH implementira u saradnji sa Goethe-Institutom, Centralom za školstvo u inostranstvu (ZfA), Njemačkom službom za akademsku razmjenu (DAAD) i Pedagoškom službom za razmjenu (PAD), a omogućila je brojnim učenicima i učenicama PASCH škola iz Bosne i Hercegovine učestvovanje u projektima, manifestacijama i učeničkim razmjenama širom svijeta i Njemačke.

Kao članica ove inicijative, naša škola se rado odazvala ovom pozivu. Cjelokupna realizacija ove manifestacije koja obuhvata kako osnovne, tako i srednje škole diljem Bosne i Hercegovine, bila je zamišljena kroz različite projekte, igre, zabavu te prezentacije kojima su učenici najbolje predstavljali svoje škole, a u kojima su ostali mogli interaktivno učestvovati. Treću gimnaziju predstavljalo je pet učenika II6 DSD odjeljenja, a to su: Mirza Bakal, Adna Čengić, Zana Kapetanović, Martina Kostić i Edina Suljič, uz pratnju profesorica njemačkog jezika Džemilamne Džananović, Sanele Omeragić i Azre Bećirović, uz prezentaciju koja je pratila dugogodišnji rad, te brojna ostvarenja naše škole, a potom i zanimljive igre kojima su mogli pristupiti svi prisutni. Za ovu priliku smo kontaktirali naše uspješne učenike koji su pohađali DSD-program, a koji su dobili DAAD stipendije, studiraju u zemljama njemačkog govornog područja i studente Odsjeka Germanistike u Sarajevu. Ovim putem im se zahvaljujemo na ustupljenim video materijalima i uvidu u njihov sadašnji život uspješnih studenata. Učenici, kao i posjetitelji iz drugih gradova, imali su priliku kroz Stadtrallye/gradsku utrku i ispunjavanje određenih zadataka uživati u znamenitostima Sarajeva i druženju s drugim učenicima. Povratak u Dom Mladih bio je zamišljen kao radionica s bosanskohercegovačkim reperom Frenkijem. Na ovaj način učenici su vrlo korsino mogli stupiti u kontakt s učenicima iz drugih gradova, te kroz zanimljive radionice i zadatke poboljšati svoje poznavanje njemačkoga jezika. Ovo je bilo nezaboravno iskustvo, kroz koje smo se potrudili u najboljem svjetlu obilježiti 10  godina PASCH-a u BiH.

Zana Kapetanović, II-6