OBILJEŽENO 70 GODINA OPĆE DEKLARACIJE O LJUDSKIM PRAVIMA

Učenici III-6 , III- 3 i III-1 razreda Treće gimnazije izradom plakata, prezentacija i prigodnim izlaganjem putem razglasa, obilježili su 10. decembra Međunarodni dan ljudskih prava i 70 godina od usvajanja Opće deklaracije o ljudskim pravima.

Obilježavanjem ovog jubileja učenici su  istaknuli značaj Opće deklaracije Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima iz 1948. godine u kojoj se naglašava da se sva ljudska bića rađaju slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima.

Poslali su jasnu poruku da svi imamo obavezu podizati društvenu svijest i kroz svoj lični primjer ukazati na potrebu poštivanja ljudskih prava i sloboda koji su nam Ustavom Bosne i Hercegovine zagarantirani bez obzira na pol, dob, rasu, nacionalnost, vjersko opredjeljenje ili prema bilo kojim drugim osobinama.