NOĆ ISTRAŽIVAČA BIH 2013

Ovogodišnja manifestacija pod sloganom “Noć istraživača  BiH 2013“ održana je 27.09.2013. god.Suorganizator manifestacije je bilo FMON.Osnovnicilj manifestacije je da se javnosti približi posao istraživača, kao i da seomogući bolje razumijevanje njihovog doprinosa društvu. Takođe, „Noćistraživača“ treba da omogući mladima da razmotre naučnu karijeru kao jednu odopcija za budući poziv, ali i da doprinese globalnom unapređenju radne sredineistraživača u Evropi. Poenta cijele manifestacije jeste upravo promocija nauke,naučno – istraživačkog rada, motivisanje mladih ljudi da se odluče za karijerunaučnika i uopšte približavanje nauke ljudima koji se ne bave ovim oblastima.

Treću gimnaziju jepredstavljao istraživački tim pod sloganom „ Mali zeleni“.

Zaključke do kojih jeistraživački tim došao pod mentorstvom prof. Hemije Edine Hodžić

javnosti su prestavile učenice: MervanaHalilović, Inda Kreso i Selma Habibović.

Istraživački rad je nosionaziv „ Alternativni izvori energije“.

Ciljevi istraživačkog radasu bili:

Spoznaja  šta su prednosti upotrebe alternativnih izvoraenergije.

Kakav je udio obnovljivih izvora energije uBiH.

Spoznaja na koje načine pojedinac možeutjecati na potrošnju energije.

Spoznaja da učenje kroz istraživanjepredstavlja izazov.

Posjetioci su  imali priliku vidjeti različite eksperimentei projekte, te družiti se sa naučnicima i istraživačima.