Ništa kontra Splita!

Četrdeset pet učenika I5, III5 i III6, s razrednicama Dženanom Nezirević, Elmom Mašnić-Šikalo i Almom Gibović, boravili su u studijskoj posjeti u Splitu 5. i 6. maja 2023. godine.

Ulazeći u Split, na strmoj hridi, između planina Mosor i Kozjak, impresionirala nas je tvrđava na Klisu, na kojoj je sniman film „Igra prijestolja“, a malo kasnije posjetili smo i muzej „Game of Thrones“, te kreirali sjajne fotografije na replici željeznog prijestolja. Obišli smo staru gradsku jezgru, koja je pod zaštitom UNESCO-a. Posjetom znamenitosti poput Dioklecijanove palače, Katedrale sv. Duje, najstarije na svijetu, Peristila, Zlatnih vrata, spomenika Grguru Ninskom, kipara Ivana Meštrovića, Voćnog trga… upoznali smo bogatu historiju i kulturu grada.

Nakon predaha uputili smo se ka Kući slave splitskog sporta. Ljubazni domaćin Mladen Cukrov govorio nam je vrhunskim sportskim dostignućima slavnih Splićana, kao što su Nikola Pilić, Đuđica Bjedov, Vladimir Beara, Toni Kukoč, Dino Rađa, Goran Ivanišević i brojni drugi. Uslijedio je avanturistički pohod na Mosor. Zvjezdano selo Mosor udaljeno je 22 km od Splita, na 700 m nadmorske visine. Zoran Knez, astronom, govorio nam je o osnovama astronomije, te smo imali priliku pogledati Sunčeve pjege i Veneru.

U večernjim satima odmarali smo i uživali u ljepotama Makarske. Drugog dana studijske posjete pogledali smo stalnu postavku zbirke ptica, kornjača, morskih kičmenjaka i beskičmenjaka u Prirodoslovnom muzeju. Prije povratka odmorili smo se na Rivi uživajući u sunčanom danu i mirisu mora.

Svojim neodoljivim šarmom i životnom energijom, prekrasnom obalom i kulturnom baštinom – Split je grad koji nas je potpuno osvojio. Ništa kontra Splita!