NASTUP NAŠIH UČENIKA NA MANIFESTACIJI „SELAM, YA RESULULLAH“

U okviru manifestacije “Selam, Ya Resulallah” u četvrtak, 22. 12. 2016. godine održana je izvedba učenika osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo, pod nazivom ‘Mladi o poslaniku Muhammedu, alejhi-s-selam’. Izvedba se sastojala od revijalnog i izložbenog dijela.

Revijalni dio se sastojao od priredbi učenika osnovnih i srednjih škola KS. Priredbe su održane u velikoj sali Gazi Husrev-begove biblioteke. Priredbu je pratio veliki broj gostiju među kojima i dvadeset devet direktora osnovnih i srednjih  škola KS, predstavnici PPZ KS, na čelu sa direktoricom Dinom Borovinom, delegacija Medžlisa IZ Sarajevo koju je predvodio glavni imam, dr. Ferid ef. Dautović, muftija sarajevski prof. dr. Enes Ljevaković, a poseban pečat ovom događaju dalo je prisustvo reisu-l-uleme, Husein ef. Kavazovića.

Nakon programa osnovaca, realiziran  je program srednjih škola KS. Centralna tačka programa srednjih škola bila je prezentacija istraživačkog projekta na temu: ‘Muhammed, alejhi-s-selam, u Srednjim školama’, popraćena učenjem Kur’ana, izvođenjem ilahija, recitala, mevluda i igrokaz.  Nastup učenika naše škole oduševio je sve prisutne, posebno uvaženog reisu-l-ulemu, Husein ef. Kavazovića, a po komentarima prisutnih bio je to i najbolji nastup te večeri. Tačka sa kojom su se predstavili naši učenici sastojala se od dva dijela, recitala i učenja ilahije.  Svoje radove o poslaniku Muhammedu a.s. pročitale su učenice: Adna Salčin, Amra Avdić, Sevleta Halilović i Merjema Dudo, uz pratnju Izete Hamza na violini. Ilahiju „Kad procvatu behari“ izvela je Amna Aganović uz pratnju Anera Kekića na gitari i Izete Hamza na violini. Njihova izvedba ove ilahije je jedna od najljepših koje smo do sada mogli čuti.

Izložbeni dio ove izvedbe realizirao se u hanikahu, zajedničkom postavkom ručnih radova učenika osnovnih i srednjih škola. U okviru postavke posjetitelji su mogli vidjeti kaligrafske radove, različite ukrasne predmete, makete džamija, bosanskih kuća, nakita i druge kreacije učenika. Izložba je bila prodajnog karektera i održavala se je u vremenu od 22. do 25.12.2016. godine. I učenici Treće gimnazije su izložili svoje radove i još jednom pokazali svoju kreativnost. Slike i levhe su izradili i izložili: Sevleta Halilović, Merjema Dudo, Amra Avdić, Adna Salčin, Nejla Šabotić, Edin Kovač, Selma Čopra, Almedina Hodo, Nermin Golić i Zekaj Merjem.

Naše je učenike za ovaj događaj pripremala prof. Vjeronauke, Grabus Esada.

Učenici Treće gimnazije i ovoga su puta predstavili našu školu na najbolji način i ovim putem im se još jednom zahvaljujemo.

screenshot_2016-12-28-01-28-37-1 screenshot_2016-12-28-01-28-08-1 screenshot_2016-12-28-01-28-17-1 screenshot_2016-12-28-01-28-21-1 screenshot_2016-12-28-01-28-21-2