NAŠI UČENICI OBILJEŽILI GODINU EVROPSKE KULTURNE BAŠTINE

Članovi sekcije CIVITAS  Treće gimnazije, s profesoricom Ismetom Trepalovac, prisustvovali su otvaranju izložbe učeničkih radova i istraživanja nastalih u okviru projekta „Kulturno naslijeđe, mladi i inovacije: istaknuti značaj kulturne baštine Bosne i Hercegovine kroz umjetnički izraz“.

Izložba je otvorena u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, a otvorili su je ambasadori Njemačke i Francuske u BiH.

Na izložbi su predstavljeni radovi svih 20 škola u formi plakata, zajedno sa popratnim materijalima, maketama, fotografijama i video materijalom. Rad učenika naše škole – zvekir, izazvao je veliku pažnju posjetilaca, koje je posebno interesirala funkcija ovog predmeta i tehnika njegove izrade.

Maketa zvekira i plakat izloženi su u holu Treće gimnazije, a gimnazijalci s Vilsonova dobili su certifikate.

Projekat je realiziran u sklopu francusko-njemačkog kulturnog fonda 2018, a realizirali su ga Goethe-Institut i Francuski Institut, u saradnji sa Historijskim muzejom BiH.

Godina 2018. je godina Evropske kulturne baštine. U cijeloj Evropi nanovo otkrivaju bogatstvo i raznovrsnost zajedničke baštine. Tim povodom Goethe-Institut i Francuski institut pozvali su škole iz cijele Bosne i Hercegovine da nanovo istraže i osvijeste svoju kulturnu baštinu.