Naši maturanti obilježavaju 16 dana aktivizma

U okviru projekta „Gimnazijalci za mir, aktivizam i ljudska prava u Evropi i svijetu“ realizirana je aktivnost povodom 16 dana aktivizma. To je svjetska kampanja koja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava. U petak, 20. 11. 2020. gost učenika IV3 razreda na on-line platformi je bio Mr. Armin Hadžić, predstavnik Bosne i Hercegovine na International Village filmskom festivalu u Cannesu, koordinator CineLink programa na SFF-u, član UFRBiH i predavač na Akademiji scenskih umjetnosti. Mr. Hadžić je održao predavanje na temu: Žene u evropskoj filmskoj industriji: rodna pitanja. Možemo li bolje? Učenici su mogli saznati da su ženski likovi i danas margimalizirani na način da im se nameću stereotipne uloge koje su tradicijski vezane za žene. Učenici su saznali za Bechdel test, poznat kao način mjerenja reprezentacije žena u djelima fikcije. Ohrabrio nas je podatak da je evropska filmska industrija (skandinavske zemlje i bivša Jugoslavija) ispred američke filmske industrije kada je riječ o distribuciji ženskih likova i poštivanju zakona o spolnoj ravnopravnosti. Ova radionica je realizovana uz podršku TPO Fondacije i ETOS inicijative s kojima Treća gimnazije sarađuje već dvije godine.

Prilog: fotografije

Najnoviji članci

Kategorije