Naša posjeta prijateljskoj školi – Istanbul Bahcelievler Adnan Menderes Anatolian High School

Nakon višednevnog boravka u Istanbulu s ciljem posjete Bahcelievler Adnan Menderes Anatolian High School nas desetak učenika sa direktoricom Senadom Salihović, profesoricama Melihom Salihović i Melisom Tvrtković, te sekretarom škole Indirom Mulahasanović vratili smo se sretni, puni nezaboravnih utisaka koje želimo da vam prenesemo.

Organizacija puta, doček i smještaj u porodice, boravak u školi i brojne aktivnosti koje su naši domaćini pripremili bili su besprijekorni. Bilo nam je veoma zanimljivo biti na časovima u ovoj visoko rangiranoj srednjoj školi koja je vrlo slična našoj. Učenici, profesori i uprava škole u svakom trenutku su nam bili na raspolaganju i učinili su sve da se lijepo i ugodno osjećamo.

Da se podsjetimo, Istanbul je jedini grad koji se nalazi na dva kontinenta, na raskrsnici kultura, civilizacija i religija, te samim tim obiluje brojnim kulturno-historijskim spomenicima. Uživali smo u obilasku Galata kule sa koje se pruža prekrasan pogled na evropski dio grada, na zaljev Zlatni rog, te Bosfor sa njegovim mostovima. Obišli smo carsku palaču Dolmabahče, jednu od pet naljepših u Evropi, a koja svojom ljepotom i luksuzom ostavlja bez daha, Plavu džamiju, jedinu pored one u Meki sa 6 munara, Topkapi, sultanovu palaču u čijoj se riznici nalazi drugi najveći dijamant na svijetu. Bazari, poput Kapali čaršije i Pijace začina i slatkiša obiluju mnoštvom živopisnih dućana i egzotičnih radnjica, gdje se trguje uz obavezno cjenkanje. Fascinantna je eksplozija boja, mirisa i ukusa koja vas okružuje.

Ovdje ću stati, a mogla bih još nabrajati, jer je to samo jedan dio viđenog i doživljenog. Naši domaćini su nam otvorili vrata svoje škole i omogućili boravak i druženje sa našim vršnjacima. Otvorili su i vrata svojih domova, gdje su nas ugostili i pazili kao svoju djecu i posebno moram da dodam, širom otvorili svoja srca, jer smo bili okruženi dragim i dobronamjernim ljudima sa kojima smo postali prijatelji.

Posebno se zahvaljujemo direktoru Ismailu Ahmetougluu i profesoricama Muge i Selda na divnom gostoprimstvu. Početkom naredne školske godine očekujemo ih u Sarajevu i željeli bismo da im ta posjeta ostane u posebnom i nezaboravnom sjećanju kao i nama ova.

Nađa Ajanović II6