Naša Iman Pašić na Muzičkom festivalu u Istanbulu

Na muzičkom festivalu koji je održan u Istanbulu 20.5.2017. godine učestvovalo je 19 zemalja. Predstavnici Turske, zemlje domaćina, zajedno sa predstavnicima Bosne, Makedonije, Sirije, Japana, Koreje, Kazahstana, Azerbejdžana, Rusije, Pakistana priredili su nezaboravan ugođaj i atmosferu.

Našu državu predstavljala je učenica Treće gimnazije i Srednje muzičke škole Iman Pašić, koja je kao najmlađi učesnik vrlo jakoj konkurenciji osvojila nagradu za izvornost (autentičnost), obzirom da su učesnici bili starosne dobi od 16 do 35 godina. Njena izvedba sevdalinke („Mila majko šalji me na vodu“) izazvala je oduševljenje žirija, ali svakao i velikog broja Bosanaca i Hercegovaca koji tamo žive i koji su prisustvovali ovom festivalu. Učesnike programa (festivala) tokom boravka u Istanbulu pratile su kamere Turske televizije i van programa u sklopu kojeg su organizovali turističke posjete (Aja Sofija, džamija Sultan Ahmeta, posjeta Turskoj ratnoj monarnici, panoramski obilazak, obilasci muzeja i slično). Tursko ministarstvo kulture organizovalo je i prijem gradonačelnika koji su za učesnike organizovali vrijedne nagrade od 1000 eura za 1. mjesto, 700 eura 2.mjesto, a 500 eura 3. mjesto.Osim toga svi učesnici su dobili jedan gram zlata, statuu grada te druge nagrade. Svi učesnici su nosili moderne tradicionalne kostime.

Festival je otvorio predsjednik Sirije (Alep) što je izazvalo posebne emocije. Sve troškove boravka koji su bili na visokom nivou od smještaja, prijevoza i hrane snosio je organizator, to jest Ministarstvo kulture. U revijalnom dijelu nastupio je poznati turski asambl „Vatra Anadolije“ te turski izvođači koji su pripremili poseban ugođaj i ovaj festival zajedno sa organizatorima učinili nezaboravnim. Ovo je za mene svakako bilo posebno iskustvo, a ujedno želim da se zahvalim i mojim dvijema školama koje su mi nesebično pružile podršku.

Pašić Iman, I6