Naš ponos – STEM tim Treće gimnazije

U periodu od 10.7.2024. – 16.7.2024. u Hagu je održana  Međunarodna STEM olimpijada. Na Olimpijadi su učestvovali učenici iz cijelog svijeta i pokazali svoje znanje iz oblasti nauke, matematike, kodiranja, kao i kreativne vještine na Do It Yourself izazovu.

Naši učenici: Amna Zukanović, Ema Ćuhara, Samel Ribić i Eszter Ristić dio su tima od deset učenika koji su Bosnu i Hercegovinu predstavljali u oblasti nauke.

Svi učenici imali su priliku posjetiti najveće gradove Nizozemske, naučne centre Corpus, Naturalis i Omniversum te zabavni park Efteling kao dio programa takmičenja. Kroz ove aktivnosti učenici su upoznali lokalnu zajednicu i kulturu, ali i učenike i kulturu ostalih država učesnica.

Sam odlazak na Olimpijadu i učestvovanje veliki su uspjeh, a naši učenici su svoje znanje, strast i ljubav prema nauci pokazali i dokazali osvojiviši i brojne nagrade. Samel Ribić osvojio je srebrenu medalju, učenice Amna Zukanović i Ema Ćuhara osvojile su zlatne medalje, a Eszter Ristić ostvarila je prvo mjesto u svojoj kategoriji uopšteno te tako, također, osvojila zlato.

Učenicima je ovo bilo nezaboravno iskustvo učenja, prilika da upoznaju drugu državu i steknu nova poznanstva i prijateljstva.

Na kraju bismo se htjeli zahvaliti svima koji su nam omogućili da učestvujemo na ovakvom događaju,  prvenstveno profesorima koji su nas pripremali i uvijek bili tu za nas, kao i ostalima koji su nam izlazili u susret kada je to bilo potrebno. Bez vas ovo ne bi bilo moguće.