Narandžasti dan u Trećoj gimnazij

„Narandžasti dan u Trećoj gimnaziji“ je radionica koju je održala Hana Džananović, učenica III5 i polaznica UMiD obuke Instituta Kult (Uči, Misli, Djeluj!) za omladinske lidere i aktiviste, sa idejom obilježavanja Narandžastog dana – dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama koji se obilježava svakog 25-tog u mjesecu u sklopu kampanje glavnog sekretara Ujedinjenih naroda do 2030.

UNiTE kampanja ima za cilj okončanje nasilja, podizanje svijesti i poduzimanja mjera za okončanje nasilja te kao svijetla i optimistična boja, narandžasta predstavlja budućnost bez nasilja nad ženama i djevojčicama.

Radionica je održana uz pomoć psihologinje Jasmine Buljić iz Centra za žene psihološke podrške Fondacije lokalne demokratije koja je na radionici predstavila značaj Centra u sprečavanju nasilja nad ženama i sa prisutnim učenicima razgovarala na ovu temu. Zahvaljujemo se gospođici Jasmini Buljić, kao i pedagoškoj službi škole, na pomoći u realizaciji ove radionice.