Nakon pismenog dijela ispita, koji je održan 3.12.2013.godine, obavljen je 12. i 13. 12. 2013. god. u kabinetu BI 07 usmeni dio ispitau sklopu Njemačke jezičke diplome (Deutsches Sprachdiplom). Komisija u sastavu:predsjedavajući Bernd Meisterfeld, stručni savjetnik za njemački jezik ispredCentrale za inozemno školstvo, ispitivači profesorice Njemačkoj jezika uprogramu DSD-a Džemilamna Džananović i Emira Hadžimuratović, imala je prilikuda uživa u izuzetnim odgovorima kandidata. Ispitu je pristupilo 16 učenika.Prvog dana je polagalo 7 učenika: Ammar Kulić, Lejla Dedić, Darin Đokanović,Anesa Mehmedović, Melisa Rovčanin, Emina Hrustanović i Emina Kuhinja. Drugogdana je pristupilo 9 učenika: Benjamin Šehić, Haris Handžić, Nedim Grabovica,Aida Bahtijarević, Amina Mušić, Halid Osmanović, Haris Čolić, Benjamin Delalići Emina Muhić. Na opće zadovoljstvoučenici su pokazali izuzetno dobro znanje i spremno su odgovarali na pitanjačlanova komisije. U prilog tome govori činjenica da su svi uspjeli postići C1nivo, a 5 učenika je osvojilo maksimalan broj bodova (24). Drugog dana su ispitposjetile pedagogica Marica Jelin i zamjenica direktora Senada Salihović. Uprvom dijelu ispita učenici su na osnovu ponuđenih pojmova imali zadatak daosmisle povezani tekst, a naročitu dimenziju kreativnosti su iskazali u drugomdijelu ispita, obrazlažući svoju specijalnu temu. Gospodin Meisterfeld je nakraju samog ispita rekao da je prijatno iznenađen zdravim razmišljanjem iširokim znanjem naših učenika. Na kraju šta drugo reći nego da smo ponosni na našeučenike i da im od srca čestitamo.

Nakon što su useptembru, na samom početku školske godine, profesorice njemačkog jezikaupoznale gospodina Miroslava Jurišića, koji nas je sa svojim sinom posjetio uNjemačkoj čitaonici, otvorila su se vrata za još jedan značajan projekat zaučenike naše škole, prvenstveno učenike njemačkog jezika.

Gospodin Jurišićje inače bivši učenik naše škole, a koji već jedan niz godina živi i radi uSaveznoj Republici Njemačkoj u Münchenu. Prateći redovno dešavanja u svojojdomovini, a i u svojoj bivšoj školi, gospodin Jurišić je naišao na izvještaj otakmičenju na kome su učestvovali naši učenici sa svojim profesoricamanjemačkog jezika i nagradnom studijskom putovanju u München. Čitajući izvještaji dojmove naših učenika sa ovog putovanja njegova dugogodišnja želja da pomognesvojoj školi i mladima iz svoga grada dobila jedan konkretan oblik. Odlučio jeda se javi našim profesoricama njemačkog jezika i sa njima osmisli mogućnostipomoći i saradnje u koju bi gospodin Jurišić uključio i neke od svojihprijatelja, također bivših učenika naše škole, a koji rasuti po cijelomsvijetu, imaju želju da daju doprinos i podršku.

26.12.2013.godine upriličena je nova posjeta gospodina Miroslava Jurišića u Njemačkojčitaonici. Projekat „München-Sarajevo“ polako se sprovodi u djelo. Ovomprilikom gospodin Jurišić nas je posjetio sa svojim sinom i svojom suprugom,također bivšom učenicom naše škole i uručio prema našem dogovoru iz septembra većibroj bibliotečkih naslova za potrebe učenika DSD projekta, i to u tri primjerka,što će u svakom slučaju omogućiti njihovu lakšu upotrebu. Pored toga, je zapotrebe čitaonice poklonio i nekoliko manjih enciklopedija, koje su dodatniizvor u izradi specijalnih tema za završni ispit.

Ovom prilikom jeupoznao profesorice Džananović i Hadžimuratović o daljnjoj aktivnosti u pogleduobnavljanja internetske mreže u Njemačkoj čitaonici. Realizaciju tog dijelaprojekta očekujemo ubrzo, odnosno, nakon procjene troškova otklanjanja kvara iuspostavljanja nove mreže.

Treći diorazgovora se odnosio na mogućnost slanja dva učenika u posjetu Münchenu.Domaćini bi bili porodica Jurišić, a boravak bi trajao dvije sedmice.  Ostaje da se u narednom periodu u razgovorimasa učenicima i roditeljima razmotri odabir odgovarajućih učenika, a sigurni smoda će veliki broj njih biti i više nego zainteresiran da iskoristi ovu odličnumogućnost.

Od srca sezahvaljujemo porodici Jurišić koja svojim angažmanom i željom da pomognu dajuvrlo značajnu podršku mladim, perspektivnim učenicima naše škole.