Najbolji učenici u Federaciji Bosne i Hercegovine

AMINA CRNČALO – TREĆA GIMNAZIJA, SARAJEVO

U organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke /znanosti, u Mostaru je, u srijedu 21. 12. 2022. godine, održana svečana dodjela nagrada najboljim učenicima osnovnih i srednjih škola u Federaciji Bosne i Hercegovine u školskoj 2021/2022. godini. Priznanja za dobro učenje i ostvarene rezultate u znanju i drugim aktivnostima je primilo 59 učenika iz svih 10 kantona u Federaciji BiH, 30 osnovnoškolaca i 29 srednjoškolaca. Prilikom izbora najboljih učenika, spektar kriterija bio je veoma širok, afirmirajući na taj način ne samo obrazovnu, nego i odgojnu ulogu škole. Tako su, pored uspjeha u učenju, razmatrani i ostvareni rezultati na federalnim, državnim i međunarodnim takmičenjima iz različitih nastavnih oblasti, kao i doprinos realizaciji aktivnosti koje razvijaju empatiju, vještine kritičkog mišljenja, inovativnost, kreativnost, poduzetništvo i zdrave životne stilove putem nastavnog, vannastavnog i vanškolskog angažmana učenika.

Najboljim učenicima nagrade je uručila pomoćnica federalnog ministra za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje Nadija Bandić.

Velika nam je čast što je naša učenica Amina Crnčalo jedna od 3 najbolje učenice u Kantonu Sarajevo. Amina Crnčalo je osvojila na takmičenjima iz Islamske vjeronauke 1. mjesto na kantonalnom takmičenju pojedinačno, 2. mjesto na federalnom takmičenju pojedinačno, 2. mjesto na državnom takmičenju pojedinačno i 1. mjesto na državnom takmičenju ekipno. Dugi niz godina trenira džudo i viceprvakinja je na seniorskom državnom prvenstvu u 2022. godini i državna prvakinja u kategoriji kadeta u 2022. godini.

Na Balkanskom prvenstvu  u džudou za kadete  u Turskoj, u  oktobru 2022.godine, osvojila je 3. mjesto.

Školama koje pohađaju nagrađeni učenici također su dodijeljena priznanja. Nagradu za Treću gimnaziju je preuzela direktorica Amra Čolić. Svečanost su svojim prisustvom uveličale Naida Hota- Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS, i Senada Salihović, direktorica Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja.