Mjesec borbe protiv Vršnjačkog nasilja

U okviru mjeseca borbe protiv vršnjačkog nasilja, učenici III-1, III-2, III-3 i III-4 razreda, u okviru časova sociologije s profesoricom Lejlom Karahodžić, učestvovali su na predavanju i radionici o značaju i prevenciji vršnjačkog nasilja. Predavanje i radionicu održala je Arijana Ćatović, psiholog i psihoterapeut, zaposlena u Fondaciji lokalne demokratije. Arijana je govorila o različitim vrstama nasilja, kako prepoznati oblike istog, je li neko izložen nasilju i cyber nasilju te kako reagovati u slučaju prepoznavanja nekog od oblika nasilja. Cilj radionice bio je osvijestiti učenike o problemu nasilja, važnosti reakcije i intervencije u situacijama nasilja i prikazati im kako prikladno mogu izraziti negative emocije. Arijana je prisutnim učenicima dala i savjete kako reagovati na neke od oblika nasilja. Predavanje je učenike podstaklo na dodatno razmišljanje o svom ponašanju i ophođenju prema drugima. Predavanju je prisustvovala i pedagogica škole, Hasija Dedović. Učenici trećih razreda su također izradili plakate te osmislili poruke na temu vršnjačkog nasilja.