Početkom mjeseca novembra u organizaciji Sarajevskog otvorenog centra održane su dvodnevne radionice na temu: ,,Međuvršnjačko nasilje na osnovu različitosti – razmjena iskustava i preporuke” i ,,Vršnjačko nasilje zasnovano na rodnom identitetu – specifičnosti adolescencije i faktori”, koje su vodile, Belma Žiga, KBT i integrativna psihoterapeutkinja za djecu i adolescente (Fondacija Krila nade) i Slobodanka Dekić, istraživačica i autorica istraživanja Međuvršnjačko nasilja na osnovu različitosti.
Radionicama su prisustvovale predstavnice naše škole: psihologinja, Merima Pašalić i socijalna radnica, Amela Muftić – Arapović koje su uzele učešće u diskusijama, razmjenama ideja, mišljenja, informacija.
Cilj radionica je bio predstaviti projekt ,,Smanjenje međuvršnjačkog nasilja” kroz politike i programe prevencije vršnjačkog nasilja u BiH i zašto je ova tema izuzetno važna.
Analizirani su mogući osnovi isključivanja učenika/ca kroz diskusiju o slučajevima u svakodnevnoj školskoj praksi i kako ih tretirati. Posebna pozornost je stavljena na transrodnu djecu i kako im pomoći i podržati pri procesu samootkrivanja i integrisanja sa vršnjacima.
Amela Muftić – Arapović, socijalna radnica
Izvor fotografija: Sarajevski otvoreni centar