Vrijeme u kojem živimo karakteriše nagli tehnološki razvoj, postizanje materijalne dobrobiti u većem dijelu zemaljske kugle, ali s druge strane imamo i sve više ratnih sukoba, depresije, kršenja ljudskih prava i dostojanstva. Materijalistički pogled na svijet i mogućnost uživanja u pogodnostima savremenog načina života doveli su do zanemarivanja vrijednosti u svakodnevnom životu, odgoju mladih generacija… Kao da je postalo važnije imati, nego biti. Ili…? Može li čovjek živjeti bez vrijednosnih putokaza na putu života? Do kojih posljedica može dovesti savremena kriza vrijednosti? Bez sumnje, čovjek je vrijednosno biće i prema vlastitim kriterijima procjenjuje sve oko sebe, pa i samog sebe, dobro od zla, ljudsko od neljudskog, humano od nehumanog…
“Izazovi s kojima se mladi susreću” naziv je prvog okruglog stola održanog 23.11.2023. u Trećoj gimnaziji. Učesnici okruglog stola bili su učenici pet sarajevskih srednjih škola zajedno s predstavnicima nevladnih organizacija i lokalne samouprave tematizirali izazove s kojima se mladi sureću. Ono što treba istaknuti je potreba hitnog reagovanja i prevencije svake vrste nasilja u društvi, ali posebno vršnjačkog nasilja i nacionalizma. Ono što su mladi istakli kao problem i izazov koji treba prevazići je, kao i nedostatak prilika za napredovanje, nepovjerenje u državne instituacije i nesigurna ekonomska i sigurnosna situacija u državi koja znatno otežava stvaranje slike vlastite budućnosti u domovini u kojoj su se rodili i u kojoj se školuju.
Dana 30.11.2023.godine na okruglom stolu pod nazivom “Uloga čovječnosti u suvremenom svijetu”, drugom po redu u okviru projekta „Kažimo NE nasilju i diskrminaciji“, data je prilika mladima iz pet srednjih škola da razgovaraju na ovu veoma značajnu, ali nedovoljno zastupljenu temu. Mladi iz Treće gimnazije, JU Srednje medicinske škole Sarajevo, Gimnazije Obala, Srednje škole za tekstil kožu i dizajn i Srednje škole za saobraćaj i komunikacije Sarajevo istakli su probleme nedovoljne zastupljenosti pozitivnih primjera u našem društvu, negativnog društvenog pritiska, ukoliko se neko odluči na volontiranje, nedovoljne prisutnosti empatije u svakodnevnim situacijama u kojima se nalaze mladi, a istakli su i veliku potrebu za hrabrim stavom i većim zalaganjem za vrijednosti. Ovo se posebno odnosi na humanost, jer ona je ta koja, s ostalim vrijednostima, daje smisao životu i istinsku vrijednosnu orijentaciju. Mladima su potrebni istinski i pravi životni uzori, ideali i vrijednosti humanosti i to je zapravo ononavrijednije što su im starije generacije dužne prenijeti. Poruke koje su mladi poslali nakon okruglog stola su: „Za mir i slobodu, odričeš se nekad nečega što smatraš dragim. Traži i sprovedi mir u svijetu, to te ne košta nikakve svote.“„Ne dozvoli da te bilo kakva prepreka pokoleba na putu ostvarenja tvojih snova!“„Zajedno gradimo mostove ljubaznosti i razumijevanja – humanost je jezik kojeg razumiju svi!“„Sreća prati hrabre.“„Pomozite drugima i budite bolji od samih sebe!“„GODO – to sam ja!“
Dana 11.12.2023.godine, povodom međunarodnog dana ljudskih prava, u amfiteatru Treće gimnazije održan je panel pod nazivom ”Nasilje i diskriminacija kao kulturološki fenomen” na kojem su panelisti, sarajevski srednjoškolci, uz pomoć argumenata i retoričkih vještina obrazložili iz različitih perpsketiva problematiku nasilja i diskriminacije i kulturnog nasilja kroz koje se implicitno šalju poruke odobravanja nasilja.Učenici Treće gimnazije, članovi CIVITAS sekcije i Kluba kritičkog mišljenja, otvorili su izložbu pod nazivom “Hannah Arendt”. Svjetski poznata politologinja i filozofkinja Hannah Arendt kroz svoja djela tematizirala je proboleme koji su, kao i danas u XXI stoljeću, bili aktuelni i u XX stoljeću. Kroz izložbu, citatima i odlomcima iz djela Hane Arendt, učenici žele skrenuti pažnju na važnost kritičkog mišljenja i moć moralne hrabrosti u kriznim situacijama.
Učenici Srednje škole za saobraćaj i komunikacije će otvoriti izložbu “Ljudska prava” kroz koju će se svi prisutni prisjetiti najvažnijih vrijednosti i prava i obaveza svih nas kao ljudskih bića i građana koji polažu prava na prava, ali time imaju i obaveze. Projekt podržava TPO Fondacija, ETOS inicijativa, Centar za kulturu dijaloga i Mreža za izgradnju mira.
Profesori koordinatori:Alma Ahmethodžić, Lejla Karahodžić, Esad Karahodžić, Marija Knežević, Đuldina Kurtović, Igor Smiljanić