Međunarodni dan matematike

Svake godine, 14.3., obilježava se Međunarodni dan matematike. U našoj školi, učenici I-4 razreda su, zajedno sa svojom profesoricom matematike Mirzetom Sofić-Maličević, obilježili dan broja Pi uz više različitih aktivnosti: prezentaciju, kviz, eksponate, eksperimente i makete. Učenici su nas svojim izlaganjem podsjetili na značaj broja Pi, njegovu historiju, značaj matematike i njenu primjenu u svakodnevnom životu.

Jedan dio obilježavanja bio je posvećen Veri Šnajder, prvoj bosanskohercegovačkoj dekanesi i jednoj od osnivača katedre za matematiku na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

Na kraju obilježavanja, učenici trećeg razreda, Luka Kujundžija, Kerim Mešić, Dženita Podžić i Amina Gicić predstavili su prisutnima eksponate koje su radili zajedno s profesoricom Mirzetom Sofić-Maličević.

Profesorica Mirzeta i direktorica škole iskoristile su priliku da čestitaju našim takmičarima zavidan uspjeh na kantonalnom takmičenju iz matematike.

Baš kao što je Gauss rekao, jučer smo se uvjerili da je “matematika kraljica nauka”.

Najda Milišić, učenica I 4