Međunarodna olimpijada iz filozofije 2023. Olimpija, Grčka

Od 11. do 14. 5. 2023. godine održava se Međunarodna olimpijada iz filozofije u Olimpiji u Grčkoj. Treću gimnaziju predstavlja učenica Sumeja Buljugija sa mentoricom profesoricom Đuldinom Kurtović. Naš tim je zajedno sa predstavnicima Druge gimnazije iz Sarajeva, profesoricom Elmanom Cerić, vođom delegacije iz BiH, i učenikom Farisom Rastoredom. Zaista je fantastičan osjećaj i ponos vidjeti naše učenike i zastavu BiH na takmičenju koje okuplja 49 zemalja svijeta. Svaku državu predstavljaju dva predstavnika, a domaćina takmičenja deset predstavnika.

Učenici su četiri sata pisali esej na jeziku koji njima nije maternji. Ocjenjivači eseja su profesori-mentori (predstavnici zemalja). Učenici su imali priliku predstaviti svoje izuzetno znanje iz filozofije, ali i širiti svoja poznanstva.

Pored radnog dijela, učesnici su imali priliku posjetiti arheološko mjesto Olimpija, koje je svojim ambijentom oduševilo posjetitelje. Ostaci hrama Zeusa, Here, prostor za pripreme takmičenja, staza na kojoj su se održavale igre zaista je posebno. Organizovana je i posjeta muzeju, gdje su izložene statue Hermesa, Nike, Hadrijana, Zeusa, nakit, oruđe i ostali značajni predmeti iz povijesti antičkog doba.

Poseban je osjećaj biti u Olimpiji gdje su se održavale prve Olimpijske igre, koje bi trajale pet dana, a cjelokupno trajanje bi bilo oko tri mjeseca (vrijeme prije i poslije takmičenja je ostavljeno za dolazak i odlazak, kao i za dogovor o miru, zbog takmičenja, na cijelom prostoru Antičke Grčke).

Ovom prilikom se zahvaljujemo direktorici škole Amri Čolić na velikoj podršci, kolegama i kolegicama, roditeljima učenice Sumeje Buljugije, profesorici Elmani Cerić i svima koji su podržali učešće na ovako značajnom takmičenju.

Nema rase, porijekla i granice kada postoji želja za upoznavanjem Drugog i Drugačijeg. Biti nositelj kosmopolitskog duha, pokazati da i Bosna i Hercegovina ima učenike spremne za učešće na Olimpijadi iz filozofije zaista je poseban osjećaj i motivacija da nastavimo biti podrška našim učenicima i prosvjetnim radnicima na putu znanja.