“Let’s (ex)change!”

Učenici Prve gimnazije iz Zenice i Druge gimnazije iz Mostara u subotu ujutru stigli su u Sarajevo povodom jednodnevne posjete glavnom gradu Bosne i Hercegovine koju je organizovala Treća gimnazija. Postoje predrasude da nerado stupamo u kontakt jedni s drugima, pa su učenici projektnog tima “Let’s (ex)change!” pod pokroviteljstvom Infohousea, organizirali jednodnevnu razmjenu učenika, gdje su učenici Treće gimnazije pristali ugostiti gosta iz Mostara ili Zenice na jednu noć.

Druženje je započelo u prostorijama škole uz muziku, ples i osvježenje. Nakon toga, gosti su odvedeni svojim novim domovima kako bi se odmorili od puta, a već poslijepodne organiziran je ručak u ćevabdžinici Mrkva. Šetnja kroz Stari grad i Ferhadiju na kraju ih je dovela do Cinema City-ja gdje su svi zajedno pogledali film, a nakon toga posjetili Sarajevo Holiday Market. Ostatak noći je proveden proizvoljno, a rano ujutru, tužni i pomalo nenaspavani, vratili su se svom gradu. Naši gosti su oduševljeni rezultatom projekta. Upoznali su nove ljude i mnogi će i dalje ostati u kontaktu. Uzvratili su poziv, naglašavajući kako smo uvijek dobrodošli u njihovom gradu. Realizacijom ovog projekta postigli smo mnogo pozitivnih i poželjnih rezultata. Neki od njih su, zasigurno: nova prijateljstva i nova iskustva, nove ideje, bolja povezanost mladih iz BiH, upoznavanje nove sredine, partnerstvo srednjih škola itd.