Kreativnost u online nastavi psihologije

Trenutna situacija uzrokovana pandemijom korona virusa nas je sve stavila u nezahvalnu poziciju. Učenici i profesori nisu imali jednostavan zadatak. Morali su iznalaziti nove metode učenja i usvajanja gradiva kao i prezentovanja istog. Uprkos svim naporima naših vrijednih profesora koji su se na sve načine trudili, olakšati nam učenje od kuće, uvijek je jedan dio ostajao nedorečen, dio koji su učenici morali sami usvajati iz udžbenika. Upravo to je našu učenicu Kanitu Obhođaš potaknulo da odabere temu „Utjecaj boja na pamćenje u procesu učenja“ za svoj eksperiment iz Psihologije. Profesorica psihologije, Pašalić Merima je učenicima dala zadatak da osmisle eksperiment na bilo koju temu, te da napišu nacrt eksperimenta. Nije bilo potrebno provesti eksperiment u praksi, uzimajući u obzir ograničene resurse u situaciji pandemije te nemogućnost pronalaska reprezentativnog uzorka ispitanika. Ipak, učenica Kanita Obhođaš je prilikom izrade svog zadatka otišla korak dalje, i pokazala da i u veoma ograničenim okolnostima se može provesti eksperiment, ako uložimo malo volje, truda i kreativnosti.

Kanita je bila znatiželjna da istraži da li bolje i efikasnije učimo i usvajamo tekstove napisane crnim slovima ili ipak one u koje „unesemo više života“. Cilj eksperimenta bio je dokazati da će grupa koja je tekst dobila u raznim bojama bolje i tačnije zapamtiti isti nego ona koja je učila crno-bijeli tekst. Kanita je vrlo kreativno iskoristila mogućnosti online platforme, te u eksperiment uključila svoje odjeljenje, koje je podijelila u dvije grupe, eksperimentalnu i kontrolnu. Putem online platforme Office365 i Teams aplikacije je dvjema grupama učenika dala isti zadatak učenja teksta, ali u različitim bojama. Svojim eksperimentom je dokazala da boje itekako utječu na naše pamćenje u procesu učenja, pa je, shodno tome odlučila realizovati i edukativno predavanje na tu temu, koje su njeni vršnjaci sa pažnjom pratili. Ovim putem pohvaljujemo učenicu Kanitu za njenu kreativnost i motivaciju, kao i odjeljenje III2 na učešću i pomoći pri realizaciji Kanitinog zadatka.