Konfučijev institut u Trećoj gimnaziji

Ove školske godine Treća gimnazija i Konfučijev institut će realizirati ideju o suradnji . U amfiteatru naše škole održano je predavanje na kojem su nas predstavnici Konfučijevog instituta upoznali sa planom i samom idejom ove međunarodne suradnje. Predstavnici koji su došli iz daleke Kine su nam objasnili misiju instituta u Sarajevu. Institut i naša škola su ove godine organizirali učenje kineskog jezika, a plan i program rada na pojedinim predmetima uključivat će i upoznavanje sa raskošnom kineskom kulturom. Naime, učenici će se moći upoznati na časovima Muzičke kulture sa kineskom muzikom, a bliži dodir sa kineskom kaligrafijom, koja oduzima dah svojom ljepotom već stoljećima, će imati na časovima Likovne kulture. Učenici viših razreda će proučavati poznate kineske filozofe na časovima Filozofije.

Luka Bošković, naš nekadašnji učenik, predstavio nam je ljetni kamp koji će ovaj institut organizirati u julu iduće godine. Kampu će prisustvovati ljudi iz svih krajeva svijeta, kao i iz našeg Sarajeva. Kamp će sadržavati raznolike radionice i predavanja.

Sa nestrpljenjem iščekujemo dah dugovječne i prelijepe kineske kulture u prostorijama naše škole. Vjerujemo da će ova suradnja biti uspješna i da će naši učenici, pa tako i uposlenici, naučiti mnogo toga o ljepotama Narodne Republike Kine.

Meliha Kasapović, III-5