Konferencija „Međuvršnjačko nasilje na osnovu različitosti“

Na konferenciji održanoj 10.12.2018. u Sarajevu pod nazivom “Međuvršnjačko nasilje na osnovu različitosti” je istaknuto da se o vršnjačkom nasilju uglavnom govori kada se nešto već desi, te da ne postoji kontinuitet u prevenciji niti objedinjeni podaci o vršnjačkom nasilju u školama.

Konferenciju je organizirao Sarajevski otvoreni centar uz podršku Ambasade Savezne Republike Njemačke (Njemačka saradnja) s ciljem da se razgovara o problemima s kojima se suočavaju djeca, posebno na osnovu različitih rodnih identiteta, kao i da predstave dobre prakse borbe protiv vršnjačkog nasilja.

U sklopu konferencije je organizovana i panel diskusija na temu „Međuvršnjačko nasilje na osnovu različitosti – razmjena iskustava, izazovi i preporuke“. Jedna od panelistkinja je bila i Pašalić Merima, prof, psihologinja naše škole. Ona je govorila o ulozi škole u prevenciji, prepoznavanju i tretiranju vršnjačkog nasilja te istakla primjere dobre prakse u prevenciji vršnjačkog nasilja koji se implementiraju u našoj školi.