Kažimo NE nasilju i diskriminaciji

U prostorijama Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn, 30.11.2023.godine u 16.30, održana je II aktivnost u okviru projekta “Kažimo NE nasilju i diskriminaciji”, pod čizmom TPO fondacije, ETOS inicijative, Centra za kulturu dijaloga i Mreže za izgradnju mira, Uloga čovječnosti u savremenom svijetu.
Tema današnjeg okruglog stola, u kojem su učestvovali srednjoškolci 5 sarajevskih srednjih škola, bila je Uloga čovječnosti u savremenom svijetu.
Učesnici srednjih škola istakli su izmeđuostalog i činjenicu da živimo u vremenu izazovnom za čovječnost, ali da se tome može pristupiti i kao prilici za iskazivanje iste.
Također, istaknuto je da u bosanskohercegovačkom društvu mladima treba pozitivnih primjera i uzora. No, mladi ipak imaju osjećaj da država nema viziju za njih niti ih podržava na adekvatan način. Smatraju da se treba živjeti za budućnost i na tome graditi politiku i državu, a ne osvrtati se na prošlost.
Poruke mladih koje trebamo ponijeti s ovog okruglog stola:
“Za mir i slobodu, odričeš se nekad nečega što smatraš dragim. Traži i sprovedi mir u svijetu, to te ne košta nikakve svote.“
“Ne dozvoli da te bilo kakva prepreka pokoleba na putu ostvarenja tvojih snova.“
„Zajedno gradimo mostove ljubaznosti i razumijevanja – Čovječnost je jezik kojeg razumiju svi!“
„Sreća prati hrabre.“
„Pomozite drugim i budite bolji od samih sebe.“
„GODO-to sam ja!“

Učenici učesnici projekta iz škola:
Srednja medicinska škole
Srednja škola za saobraćaj i komunikacije
Treća gimnazija
Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn
Gimnazija Obala

Profesori učesnici projekta: