JU Služba za zapošljavanje KS u posjeti našim maturantima

Prema planu i programu profesionalne orijentacije u školskoj 2019/20. godini i posebno tokom II polugodišta realizuju se različite aktivnosti za učenike IV razreda, naše maturante.

Jednu od značajnijih izdavajamo posjetu predstavnica JU Službe za zapošljavanje KS našoj školi u četvrtak, 13.2.2020. godine. Svi maturanti su, podjeljeni u dvije grupe, prisustvovali ovom značajnom događaju u amfiteatru škole. Prof. Abid Zukić je oranizovao posjetu i okupio maturante.

Predstavnice JUSZZKS su maturanturantima predstavile svoj rad i dale sve potrebne informacije o značaju i ulozi Službe za zapošljavanje KS. Sa učenicima su vodile interaktivni razgovor i što je veoma važno, upoznale ih sa konceptom karijerne orijentacije, cjeloživotnog učenja, aktuelnom situacijom na tržištu rada, deficitarnim i suficitarnim zanimanjima i potreba za stvaranjem suvremenih zanimanjima koja ranije nisu postojala.

Nakon obavljenih grupnih predavanja i razgovora na temu profesionalne orijentacije u odjeljenjima četvrtih razreda, u planu su i individualna karijerna savjetovanja koja su im dostupna u pedagoško – psihološkoj službi naše škole. Za učenike je veoma važno da prije svega spoznaju svoje interese i sposobnosti, a zatim da uspostave sklad između svoje motivacije, interesa i sposobnosti. U tu svrhu, učenici imaju na raspolaganju i testove za profesionalnu orijentaciju, s ciljem utvrđivanja njihovih afiniteta u odnosu na određenu grupu zanimanja, odnosno adekvatnog odabira fakulteta i studijskih programa.

Hasija Dedović, prof.

stručni saradnik – pedagog