Jednaki u pravima

Dana 9.12.2022.godine, povodom Međunarodnog dana ljudskih prava u Jevrejskoj opštini u Sarajevu, održana je panel diskusija na temu “Jednaki u pravima” u organizaciji profesorica: Lejla Karahodžić, Alma Ahmethodžić i Medina Fazlić te profesora Esada Karahodžića uz podršku Jevrejske opštine i TPO fondacije.

Na panelu su učenici Treće gimnazije, Gimnazije Obala, Poslovno – pravne i trgovačke škole, Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn i Srednje medicinske škole imali priliku govoriti te kritički pristupiti (ne)jednakostima u pravima i potrebi izjednačenja svih u pravima kako razne deklaracije i konvencije o ljudskim pravima nalažu.

Našu školu je u ulozi paneliste predstavio učenik III-1 razreda, Emelin Macić, koji je podstakao prisutne na to koliko je bitno poznavati ljudska prava i boriti se za njih.

Jednakost u pravima nije samo pravna kategorija. To je životni moto koji može i treba biti svakodnevnica svih nas. Imali smo priliku iz različitih perspektiva sagledati i razmisliti još jednom o vrijednosti i idealu ‘JEDNAKOSTI U PRAVIMA’.