Projekat Miraiba: uzvratna posjeta Japanu

U duhu međunarodne razmjene i uzajamnog razumijevanja, treća faza Projekta „Miraiba“ označava nastavak inspirativne pustolovine koja je započela u januaru ove godine. Priču smo nastavili 29. septembra, kada je trinaest učenika naše škole uzvratilo posjetu Kaichi Nihonbashi Gakuen i boravilo deset dana u fascinantnom Tokiju, u pratnji bivšeg učenika i koordinatora projekta Kerima Hadžića i profesorice Erne Mujić.

Prisustvovali smo časovima japanske škole, na kojima smo svjedočili predanosti i disciplini koja karakterizira japanski obrazovni sistem. Sudjelovali smo u dubokoj diskusiji o naciji i nacionalnom identitetu pod vodstvom profesora sociologije, Toshi Shirabe. Inspirisani mislima japanskog filozofa Fukuzawe Yukichija, duboko smo uronili u suštinska pitanja identiteta i pripadnosti. Pod vodstvom stručnjaka, učili smo umjetnost kaligrafije, što nas je povezalo s bogatom japanskom kulturnom baštinom.

Također smo sudjelovali i u raznim sportskim aktivnostima, igrali dodgeball, odbojku i druge sportove, na časovima profesora Isseya Okajime.

Od profesora engleskog jezika Guillermo Toresa, porijeklom iz Španije, saznali smo kako funkcionišu stipendije u Japanu i koliko ih je izazovno dobiti te mogućnosti za dalje obrazovanje u Japanu.

Pripremili smo se za Festival kulture gdje smo predstavili svoje razrede, dijeleći znanje i vještine s japanskim učenicima.

U školskoj kuhinji imali smo priliku pomoći u kuhanju tradicionalnih japanskih jela, poput yakisobe i curryja, što je oplemenilo naše nepce, ali i proširilo naše kulinarske vještine. Ova iskustva sa sobom nose duboku inspiraciju.

Direktor škole, gospodin Kenji Kondo, podijelio je s nama svoje iskustvo i znanje o tehnološkom napretku te naglasio važnost rada i truda u postizanju uspjeha. Osim toga, posjetili smo privatnu kompaniju, koja se bavi proizvodnjom malih satelita, Astroscale Corporation, i naučili o njihovom radu na uklanjanju svemirskog otpada.

Čast nam je bila posjetiti Ambasadu Bosne i Hercegovine u Japanu i sastati se s ambasadorom, kojem smo predstavili naš projekat. Njegova ekselencija, gospodin Mato Zeko nas je srdačno dočekao i izrazio oduševljenje i spremnost da podrži nastavak projekta u budućnosti, kako bi što više zainteresiranih učenika imalo priliku posjetiti Japan. Također smo bili u posjeti gradonačelniku Chuo City-a, gospodinu Yamamoto-u. Chuo je jedan od 23 dijela Tokija, koji se nalazi u samom centru grada, gdje je i smještena škola KNG. Tokom razgovora s gradonačelnikom istaknuta je važnost projekta, te potrebna podrška za daljni razvoj istog.

Posjetili smo Showa-kan, mali muzej u Kudanshiti, gdje smo sudjelovali u radionici o miru, slušali priče o životu mladih ljudi tokom Drugog svjetskog rata i shvatili važnost sjećanja na taj događaj.

Učestvovali smo u diskusiji snimanoj od strane NHK, državne nacionalne televizije, gdje smo podijelili svoje stavove o miru i apelirali na zaustavljanje sukoba, podsjećajući na rat u Japanu i sukob u Ukrajini.

Prošetali smo i najpoznatijim ulicama Tokija, uključujući Shibuyu i Akihabaru, Ameyoko, Nakano, uranjajući u pulsirajuću energiju ovog globalnog grada.

Posjetili smo Ueno ZOO vrt, očaravajući zoološki vrt, dom mnogim životinjskim vrstama, uključujući i pandu. Također smo uživali u čarobnom svijetu Disneyland-a Tokio, istražujući atrakcije inspirirane Diznijevim svijetom.

Iskusili smo Tokio noću kroz vožnju brodom uz tradicionalnu večeru, upijajući spektakularne poglede na grad. Na brodu smo imali veličanstveni spoj energija, druženje uz pjesmu i ples, što je produbilo prijateljstvo i ljubav među našim učenicima.

Svjedočili smo najljepšem pogledu na Tokio, sa najvišeg tornja na svijetu, visokog 634 m, Tokyo Skytree, impresivna građevina koja je svjedok moderne japanske arhitekture.

Uzvratna posjeta Japanu pružila nam je dubok uvid u japansku kulturu, obrazovni sistem i svakodnevni život ove zemlje. Kroz edukativne, interaktivne časove i raznolike rekreativne aktivnosti, razvili smo dublje razumijevanje i poštovanje prema japanskoj kulturi. Ova razmjena ne samo da je obogatila naše znanje već i naš duh. Fascinirani smo japanskom disciplinom i marljivošću, a Japanci su oduševljeni našim mentalitetom, spontanošću i vedrinom.

Naši domaćini ponudili su nam daljnju saradnju kako bi i drugi učenici imali priliku doživjeti ovo neprocjenjivo iskustvo.

Posebnu zahvalnost iskazujemo Predsjedavajućem Predsjedništva BiH, gospodinu Željku Komšiću i ministrici za odgoj i obrazovanje, gospođi Naidi Hota- Muminović, uz čiju je nesebičnu pomoć i podršku uspješno realizovana treća faza ovog projekta.