Zemaljski muzej, osnovan je 1888.godine, i više od 125.godina je imao ne samo muzeološku, već naučno-istraživačku i vaspitnu djelatnost. Najstarija muzejska institucija u Bosni i Hercegovini je svoj 125.rođendan proslavila pod ključem vlasti.
Međutim, za razliku od državnih organa, mladi ljudi su svjesni značaja koji sa sobom nosi ova stoljetna institucija. Učenici III-6 su u okviru projekta “Građanin”, nevladine organizacije “Civitas” pokrenuli inicijativu spašavanja muzeja, koja je veoma brzo odjeknula kako u štampanim, tako i u elektronskim medijima. Vijest da učenici obavljaju i vrše posao nadležnih, pokrenula je Sarajlije da potpišu peticiju koja je dostupna svima na web stranici projekta. Za samo tri dana peticiju je potpisalo 850 građana, što govori da građani ne žele i neće da budu pasivni sudionici u vlasti.
Izradili su prvobitni akcioni plan spašavanja muzeja, kojeg možete pročitati na:www.spaszamuzej.info/plan .
Dobli su medijsku podršku od web portala klix.ba, radiosarajevo.ba, source.ba, te Radio televizije Bosne i Heregovine, i TV Vogošća. Upravo je vijest o ovoj inicijativi, bila objavljena na centralnom dnevniku BHRT u udarnom terminu.
Učenici su zahvalni i visokom predstavniku Valentinu Inzku, koji je sa predstavništvom razreda III-6 održao sastanak i podržao većinu tačaka koje u okviru akcionog plana predlažu učenici, te im dao verbalnu podršku i obećanje da će akcioni plan proslijediti nadležnim organima.
Projekt će, kako kažu, nastaviti svoju realizaciju, sve dok se ne pronađe rješenje. Kultura i jezik su najveće obilježje jednog naroda, a njihovim nestankom nestat će i sam narod.
“Mnogi od nas su posjećivali Zemaljski muzej još kao djeca, i stvarno nose lijepa sjećanja iz tog perioda, i bilo bi šteta da odustanemo od muzeja samo zbog toga što vlasti nije stalo. Uostalom, oni su tu radi nas, a ne mi radi njih”. Mirza Ohranović, predsjednik III-6