iGeo 2024

Na 20. međunarodnoj geografskoj olimpijadi održanoj od 19. do 24. augusta 2024. godine u Meynoothu i Dublinu u Irskoj, jedan od 183 takmičara iz 46 država bio je naš učenik Tarik Fetić.

Svjetska geografska olimpijada, iGeo, je prestižno takmičenje u poznavanju geografije za učenike starosne dobi od 16 do 19 godina koji su postigli najbolje rezultate na državnim takmičenjima.

iGeo program takmičenja sastoji se iz tri dijela: pismeni test, multimedijalni test i terenski rad koji zahtijeva promatranje terena, analizu kartografskog prikaza i geografsku analizu. Program također uključuje i poster prezentacije timova, susret s kulturama drugih naroda kroz druženja učesnika i istraživanje kulturnog i historijskog naslijeđa gradova domaćina.

Na ovogodišnjoj Olimpijadi prva tri ekipna mjesta osvojili su takmičari iz Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Indonezije, a najbolji takmičar pojedinac bio je učenik iz Rumunije.

Ovo je drugi put da učenik Treće gimnazije predstavlja Bosnu i Hercegovinu na iGeo! Ponosni smo na našeg Tarika!