Gostovanje naših učenika u dijaloškoj emisiji “In Medias Res”

U srijedu, 08. 05. 2023. godine, učenici JU Treće gimnazije iz Sarajeva učestvovali su u dijaloškoj emisiji „In Medias Res“ u organizaciji BHT1.

Tema emisije je bila „Ljudsko dostojanstvo“. Učenici su imali ulogu proaktivne publike i bili u mogućnosti iznijeti svoje mišljenje o tome šta znači poštovati ljudsko dostojanstvo, kolika je odgovornost na svima nama da efikasno radi lmo na ostvarenju ljudskog dostojanstva i da li odgojno – obrazovni sistem dovoljno ulaže u isto.

Gosti emisije bili su prof. dr. Nenad Tupeša, prof. dr. Dino Abazović i prof. dr. Nezir Halilović, stručnjaci i analitičari koji su iznosili svoje stavove o ljudskom dostojanstvu sa sociološkog, religijskog i filozofskog aspekta.

Kroz emisiju učesnici su naglasili značaj autonomije ličnosti, slobodne volje i ljudskih prava koji trebaju biti ostvareni u praksi. Naglašena je i uloga Kantove filozofije ljudskog dostojanstva kao svrhe, a ne kao sredstva u pogledu ostvarivanja čovjeka kao racionalnog bića.

Zahvaljujemo se cjelokupnoj ekipi BHT1, posebno voditeljici Nedi Tadić i urednici – producentici emisije, Sabini Bačvić – Zečević na gostoprimstvu i prilici da mladi učestvuju u dijalogu koji im omogućava da se njihov glas dalje čuje.

Emisija će biti prikazana u junu, 2024. godine.

Učenici koji su učestvovali u emisiji: Lamija Krupalija, Adna Pašović, Andrea Zavišić, Merjem Bajramović, Amina Bahtanović, Azra Hajdar, Hasan Kraljić, Faris Džebo i Lamija Fehrić.

Profesorice u pratnji: Alma Ahmethodžić i Đuldina Kurtović