GOSTI NA ČASU FILOZOFIJE

Učenici IV-1 odjeljenja su na času Filozofije s logikom imali priliku slušati predavanje prof. NING Zhenye o počecima filozofije u drevnoj Kini s posebnim osvrtom na filozofiju Lao Tse-a i Kung Fu Tse-a. Profesor NING radi pri Konfučijevom institutu Univerziteta u Sarajevu (CIUNSA) a dolazi s kineskog Nortwest Normal University, gdje radi na katedri za engleski jezik. Času je sa još dvije kolegice s CIUNSA prisustvovala i prof. ZHANG Yan koja izvodi nastavu za predmet Kineski jezik kao treći strani jezik, zatim naš bivši učenik Luka Bošković i profesorica Sedžida Hadžić. Učenici su naučili da je Lao Tse bio fokusiran prvenstveno na univerzum, kosmologiju , tj. ontologiju, dok je Kung Fu Tse ostao zapamćen kao najveći etički mislilac čije je „Zlatno pravilo“ i njegova primjena u ovom vremenu vrijednosne inverzije možda više potrebno nego ikada do sada. Ono glasi: „Nikada ne čini drugome ono, što ne bi želio da drugi učini tebi!“ i zaista ga trebamo često citirati.