Gosti iz Istanbula u Trećoj gimnaziji

Protekle sedmice, naša škola imala je čast ugostiti grupu učenika i profesora iz Istanbula koji su boravili u Sarajevu od 7. do 11. maja 2024. godine. Njihov dolazak bio je dio programa razmjene učenika između Treće gimnazije i dvije srednje škole iz Istanbula, Adnan Menderes Anadolu Lisesi i Bahcelievler Anadolu Lisesi.

Goste smo dočekali na aerodromu te smo im, nakon smještaja u porodice naših učenika, organizovali svečani doček u našoj školi uz zakusku i prigodan program. Naši gosti su uživali u nastupu školskog hora i folklorne sekcije. Nakon toga, učenici su prezentovali teme o sličnosti i različitosti, historiji, znamenitostima, školskom sistemu, hrani i životu mladih u Istanbulu i Sarajevu koje su radili online. Ovaj dan bio je također obogaćen posjetom Ambasadi Turske u Sarajevu, vožnjom žičarom na Trebević i šetnjom kroz staru jezgru grada, gdje su naši gosti imali priliku upoznati historijske znamenitosti Sarajeva.

Drugog dana posjetili smo Srebrenicu, mjesto od velikog historijskog značaja, što je bilo edukativno, ali i emotivno iskustvo za sve nas. Tamo smo učili o važnosti mira i razumijevanja među narodima.

Treći dan bio je posvećen posjeti Tunelu spasa te posjeti Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS), gdje su učenici mogli saznati više o mogućnostima studiranja. Poslijepodne smo proveli u školskim aktivnostima koje su uključivale sportske igre i obilazak škole, a večer smo završili zajedničkom večerom na Baščaršiji, uživajući u lokalnoj hrani.

Četvrti dan odveli smo naše goste u Mostar, gdje su mogli vidjeti čuveni Stari most i uživati u jedinstvenom šarmu tog grada.

Posljednji dan posjete gosti su proveli sa porodicama svojih domaćina.

Ova posjeta obogatila nas je novim iskustvima i prijateljstvima koja ćemo nositi sa sobom zauvijek.