Francuska spisateljica Sabi Mara u Trećoj gimnaziji

Učenici jezičkog izbornog područja III-1 i IV-1 odjeljenja koji uče francuski kao III strani jezik su ugostili spisateljicu i profesoricu govoriništva, Sabi Mara, iz Francuske u amfitetaru naše škole dana 17. 10. 2023. god. zajedno sa našom prof. francuskog jezika Nafizom Hubijar. Naša gošća je učenicima predstavila svoju prvu knjigu, zbirku pjesama „Cartes postales“ – „Raglednice“.

Inicijativu za gostovanje dala je prof. francuskog jezika i književnosti iz Francuskog instituta Sarajevo, Dženana Salihović, koja je prevela knjigu na bosanski jezik.

Gošća Sabi Mara ima bosansko porijeklo, te je učenike upoznala o inspraciji za pisanje tekstova i pjesama u toku posjete Sarajevu 2019 godine. Tada je imala priliku pogledati izložbu fotografija „ 11. 7. 1995.“, nakon čega je za samo jedan dan napisala svih 27 tekstova.

Gošće su ohrabirle učenike da govore na francuskom jeziku imajući u vidu da učenici ne poznaju dovoljno francuski jezik jer su tek počeli s učenjem francuskog kao III stranog jezika. Učenici i gošće su čitale odabrane pjesme iz zbirke, naizmjenično na francuskom i bosanskom jeziku. Čitanjem pjesama željele su inspirirati učenike da istraže i razvijaju svoju ljubav prema poeziji i putem iste naučiti adekvatno ispoljavati i upravljati emocijama. Namjera je bila da podstaknu učenike da sami pišu poeziju ili prozu i općenito koriste umjetnost kao vid univerzalnog izražavanja misli, emocija, stavova. Također su istakle značaj izučavanja stranih jezika, te učenja na osnovu sličnosti i razlika među jezicima i kulturama.

Predstavnica Francuskog instituta Sarajevo, prof. Dženana Salihović je učenicma dala informacije o Francuskom institutu, izučavanju francuskog jezika i drugim aktivnostma povezanih s francuskom kulturom. Za učenike koji razmišljaju o studiranju u inostranstvu, dala je informacije o stipendiranjima i programima studiranja, te motivirala učenike da nastave učenje francuskog jezika, da istražuju francusku kulturu i da razmisle o karijeri koja uključuje poznavanje svjetskih jezika, a posebno francuskog jezika.

Po završetku druženja i razgovora s učenicima gošće su obišle školski prostor i obavile razgovor sa direktoricom škole, Amrom Čolić, koja je istakla želju da se više učenika opredjeljuje za učenje francuskog jezika kao II i III stranog jezika u našoj školi, kojih za sada nema puno, te nam je namjera u narednom periodu raditi na tome.

Objema gošćama se zahvaljujemo na dolasku, a posebno Fransuskom institutu koji je omogućio dolazak njihove predstavnice, prof. Dženane Salihović.