Fojnica-Prokoško jezero: Izlet Vijeća učenika

Kao i prethodnih godina, Vijeće učenika je organiziralo jednodnevni izlet sa prof. Maricom Jelin, Senadom Salihović i Edinom Selimović. Odredište je bila Fojnica(Franjevački samostan), a nakon toga i Prokoško jezero.

U Fojnici, gradiću smještenom u dolini Fojničke rijeke na samo 54 km od Sarajeva, mnogi članovi Vijeća su boravili prvi put.
Fojnica je poznata po njenom Franjevačkom samostanu izgrađenom još u 14.stoljeću, a u novije vrijeme obnovljen je 1913.godine i znatno proširen. Crkvu je projektirao slavni arhitekt Josip Vancaš 1888.godine u renesansnom stilu, a obnovljeni su i muzej i biblioteka. U obnovljenoj biblioteci  čuva se 13 inkunabula (knjige štampane do 1500.) i veliki broj knjiga sa širokom tematikom (od medicine, geografije, historije, teologije i dr.). Dokumenti od istinske važnosti, kao što je ahdnama, koja je data fra Anđelu Zvjezdoviću (podrazumijevala je slobodno djelovanje franjevaca unutar Osmanskog carstva) čuva se upravo u Fojničkom samostanu, koji je uprkos burnoj historiji uspio sačuvati veliko kulturno-historijsko blago.

Nakon Fojnice uputili smo se na Prokoško jezero na planini Vranici, koje se nalazi na nadmorskoj visini od 1636 m. Oko jezera nalaze se katuni (pastirske kolibe), a u ledničkom jezeru egzistira i endemična vrsta triton, pronađena 1891. godine.
Nakon ručka grupa se uputila natrag ka Sarajevu, zadovoljna druženjem i viđenim.