Ekološka ekskurzija-Minhen

Subota, 25. maj 2013. godine. Finale Lige prvaka, utakmica Borussia-Bayern je u toku. Na žalost muškog dijela grupe, polazak u glavni grad Bavarske planiran je za vrijeme utakmice, te će njen konačni rezultat saznati u autobusu. Iako su navijačke simpatije bile podijeljene, sve nas je podjednako radovao put dug 920 km i u konačnici trijumf Bayerna.
Foto: Darin Đokanović
*Put u bavarsku prijestolnicu realiziran je zahvaljujući osvojenom prvom mjestu na Internacionalnom takmičenju “CO2-arme Klassenfahrt planen”.

Nakon graje i entuzijazma koji je zavladao autobusom, te iščekivanja graničnih prijelaza, tišina je nastupila negdje oko Slovenije, koja je opet trajala veoma kratko. One sretnike, koji su uspjeli odspavati, ujutru je probudila hladnoća i snijeg u Austriji, ali ipak, vjerovali smo da će vrijeme biti „na našoj strani”.
Nakon što smo u prosjeku napravili oko 100 fotografija, stigli smo u Salzburg, koji je smješten na samoj granici sa Njemačkom. Ovaj slani grad danas je poznat po čuvenom kompozitoru Wolfgangu Amadeusu Mozartu, te je svakako posjeta njegovoj rodnoj kući bila nezaobilazna. Danas je ona pretvorena u muzej u kojoj su izloženi mnogi predmeti (npr. njegova violina i drugi instrumenti, na kojima je stvarao najpoznatija djela današnjice). Salzburg krase i druge znamenitosti, poput ogromnih katedrala, a kako je bila nedjelja, za vrijeme naše posjete trajala je misa u Salzburškoj katedrali. Barokna katedrala iz 17. stoljeća svake nedjelje prepuna je vjernika i znatiželjnih turista. Uz naše ljubazne domaćine, Adnana i Melihu Švraku, svako je pronašao nešto za sebe. Za ljubitelje znamenitosti i historije Salzburški trg i Franziskaneriche Kirche, gastronomi i ljubitelji slatkiša vidjeli su gdje se prave originalne i najukusnije Mozart kugle, a zaljubljeni su na mostu Makarstegu u centru grada mogli svoj katanac sa izgraviranim imenima zavezati za ogradu, a ključ baciti u rijeku. A ukoliko nešto „pođe po zlu”, isti mogu darovati Muzeju prekinutih veza u Zagrebu. Nakon prelijepih sati provedenih u ovom austrijskom gradu, nastavili smo put ka Minhenu. Uskoro će uslijediti iznenađenje naših profesorica: Džananović Džemilamne, Hadžimuratović Emire i Omeragić Sanele, koje su se potrudile da ovo putovanje ima i dozu edukativnog karaktera. Raspoređeni smo u grupe i zadatak nam je bio da svako veče prezentujemo naše utiske tadašnjeg dana, a kao motivaciju, dali su nam što drugo nego novčane nagrade. Stoga brzo smo se organizirali i smislili performans za prvu noć i možda prvu nagradu.

Nakon još 2 sata vožnje do Minhena, umorni i neispavani, ali ipak puni očekivanja stigli smo u naš hotel. Ubrzo će se sve grupe predstaviti i a žiri će najoriginalniju i najbolju nagraditi.* Mnogi su jedva dočekali da padne noć, kako bi autobusno sjedište zamijenili za krevet.
Osvanulo je tmurno minhensko jutro, ali znali smo da nam ni to ne može pokvariti naše dobro rasploženje. Sa kišobranima, čizmama i jesenjim jaknama krenuli smo sa gđicom Dariom Litsovom u obilazak grada. Prvo odredište bio je Bayerischer Landtag, zakonodavno sjedište Minhena. Sa gđom Dianom Stachowitz, zastupnicom u Landstagu, obišli smo prostorije ove institucije koja je sagrađana u 14. stoljeću i jedna je od najstarijih u Njemačkoj. U jednoj od sala pregledali smo film o ovom parlamentu i saznali način  na koji on funkcioniše, te po kojem principu Bavarci biraju zastupnike. Gđa Stachowitz nas je  ugostila u sali (Plenumsaal), gdje smo svi imali priliku postaviti pitanja i saznati nešto više o životu u Minhenu i Njemačkoj uopće. Osobito nas je dojmio statistički podatak o nezaposlenosti u Minhenu koji iznosi tek 3%, kao i stopa kriminala koja je svedena na minimum. Također, dobili smo informacije o studiranju i mogućnostima koje se nude studentima, te na koji način i mi trebamo unapređivati našu zemlju.
Gđica Daria Litsov nas je odvela i do svog radnog mjesta. Riječ je o Sprachzentrum für Migranten, odnosno centru za strane jezike, gdje emigranti iz cijelog svijeta uče njemački jezik. No, kako je i Daria rekla, ovaj centar ne služi samo podučavanju njemačkog jezika, već i načinu života u Minhenu. Drugim riječima uveliko pomaže svim došljacima snalaženje u novoj sredini, te ih korisnim informacijama usmjerava i doprinosi kvaliteti njihovog života.


Zašto je upravo Minhen jedan od najzanimljivijih gradova turistima širom svijeta?
Prije svega moderan je i kozmopolitski, a s druge strane prepun starih i historijski značajnih građevina. Nabolje sjedinjavanje starog i novog nalazi se na glavnom minhenskom trgu Marienplatzu gdje su smještene Stara i Nova vijećnica. A u blizini njih i Frauenkirche koja se sa svojim zelenim tornjevima vidi skoro iz svakog dijela grada, te je zbog toga postala i glavni simbol Minhena. No, kako je već navedeno, ovo je grad tehnologije, ovdje se nalazi sjedište BMW-a, a na putevima ćete, uglavnom, sresti skupocjena vozila. Za sve ljubitelje mode i skupih svjetskih brendova, tu je Maximilianstrasse u kojoj su svoje mjesto pronašle samo najuvaženije i najskuplje modne kuće. Da se zaključiti da je Minhen uistinu spoj starog i novog, raskošnog i skupocjenog, odnosno grad u kojem svako može pronaći nešto za sebe.
Nakon snijega, kiše i oblačnog vremena, prema vremenskim prognozama u utorak je slijedilo sunce, što će se obistiniti. Ovakvo vrijeme bilo nam je od izuzetnog značaja zbog zabavnog parka Skyline Park. Smješten je između Minhena i Bodensee-a, i može primiti oko 4,000 gostiju. Na svakom koraku su zelene površine, ugostiteljski objekti, dobra zabava i mnoštvo adrenalina na spravama koje su tu samo za najodvažnije. Grupni odlazak na jednu od njih (Alte Liebe) uz „Bosnom behar probeharao“ ostat će nam zauvijek u pamćenju.
Posljednji dan našeg boravka u Minhenu proveli smo na nekoliko lokacija. Prije svega u Allianz Areni, stadionu trenutnog prvaka Evrope Bayerna i jednog od najljepših na svijetu. Svi fudbalski fanatici su sa nestrpljenjem očekivali odlazak na isti, bez ozbira za koji klub navijali. U Fan-shopu Allianz arene i Bayerna svi smo potrošili veće svote novca, a muški dio grupe smo jedva izvukli iz njih.

Nakon navijačkog entuzijazma, uslijedio je odlazak u „dubine okeana“, tzv. Sealife. Sealife München  sadrži preko 4,500 životinja iz svih svjetskih okeana. Prostorijama Sealife bili smo oduševljeni, jer nude potpuni ugođaj i osjećaj kao da ronimo dubinama okeana. Upravo sa tih dubina ćemo za 30-ak sekundi biti na 40. spratu Olympia Turma. Muka od brzine i pritiska, ubrzo nas je prošla nakon što smo ispred sebe imali jedan od naljepših pogleda na cijeli Minhen. Taman nakon što smo pomislili da je to vrhunac, po povratku iz Minhena svratili smo u dvorac Ludviga II,Neuschwanstein. Ovaj dvorac uvršten je u UNESCO-vu listu Svjetske kulturne baštine i godišnje ga posjeti oko 1,3 miliona turista.

 

Ovim dvorcem ćemo završiti naše putovanje i krenuti ka šeheru.
Uspomene, lijepa iskustva i smijeh do suza pratit će naš put do Sarajeva, a boravak u Minhenu nam zauvijek ostati u sjećanju.

Više fotografija u galeriji. (Foto:Darin Đokanović)

Najnoviji članci

Kategorije