Edukacija iz inkluzivnog odgoja i obrazovanja

Na poziv Udruženja Život sa Down sindromom FBiH uz podršku Instituta za razvoj preduniveziteteskog obrazovanja KS i Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS, direktorica Treće gimanzije, Amra Čolić i pedagog, Hasija Dedović su sudjelovale u programu obuke „Primjena pristupačnosti i razumne prilagodbe u odgojno – obrazovnim ustanovama za menadžment osnovnih i srednjih škola“ Obuka je trajala 3 dana, pri čemu su obrađivane značajne teme iz oblasti Inkulzivnog odoja i obrazovanja u cilju unapređenja kvalitete brige i prava osoba sa poteškoćama i invalditetom, kao i jačanja kompetencija profesionalaca iz ove oblasti u osnovnim i srednjim školama. Prvi dan obuke realiziran je 5. 12. 2023. god. i bio je posvećen sljedećim temama: Dijete, nosilac prava – pravo na pristupačnost i razumnu prilagodbu; Razumijevanje razumne prilagodbe i Kreiranje individualnog plana razumne prilagodbe. Na drugom danu obuke 7. 12. 2023. god. imali smo priliku sudjelovati u radionicama Razumna prilagodbe u skladu sa principima osobno usmjerenog pristupa i planiranja, pri čemu smo naučili kako se kreira jedan osobno usmjereni indivuralni plan podrške i brige za učenike. Dana 13. 12. 2023. god. realiziran je treći dan obuke, na kojem se govorilo o Ulozi menadžmenta u pripremi i realizaciji razumne prilagodbe. Nakon toga uslijedila su obraćanja direktorice Instituta, Senade Salihović i ministrice Naide Hota – Muminović. Podjelu certifikata i uručivanje zahvalnica za škole i učesnike ove obuke vršila je između ostalih i naša bivša učenica, Edna Šunjić, kojom se ponosimo i koja bila prva učenica sa poteškoćama upisana u JU Treća gimnazija.