DRUGI CIKLUS PROJEKTA “ZNANJEM DO RAZUMJEVANJA”

U prostorijama Treće gimnazije održan je drugi ciklus projekta „Znanjem do razumjevanja“ 28.9.2019. godine koji se realizira uz podršku TPO fondacije i Etos inicijative.

Sudjelovali su učenici/ce završnih razreda Gimnazije Maarif Koledž, opće realne gimnazije sv. Josip , Medicinske škole katoličkog školskog centra i Treće gimnazije. Radionicama su prisustvovali profesori  Selvira Mašnić, Ivan Perić, Senada Salihović i Sedžida Hadžić. Učenicima se posebno predstavio Mirza Rastoder, bivši učenik Treće gimnazije mr. ekonomije i upoznao ih s konceptom Home Work koji je zanimljiv prostor za učenje. Prvu radionicu je vodila Senada Salihović, direktorica Treće gimnazije.

Na početku je prikazan poučni video iz kršćanske teologije koji govori o otvorenosti, solidarnosti, toleranciji i etičnosti Isusa Krista. Cilj radionice je bio upoznati i znati razlikovati osnovne elemente zapadnih monoteističkih religija. Kritički promišljati i naučiti osnovne postulate navedenih religija. Kroz kreativan i kolaborativan rad, osnažiti razumijevanje naučenog. Učenici su radili u mješovitim timovima i svi su imali priliku predstaviti svoj rad. Nakon interaktivnog dijela održana je plenarna sesija i pokušalo se odgovoriti na sljedeća pitanja:  Što je zajedničko monoteističkim religijamaTrebamo li se u BiH još više međusobno uvažavatiPita li nas zlatno pravilo koje smo vjere ili nacijeKome je danas potreban dijalogRazgovaralo se o rečeniciIskrena i istinska vjera u Boga ujedinjujea ne razdvaja ljudeOsobno pitanjeKakav je moj odnos prema drugima koji se razlikuju od mene po vjeri i nacijiTrebam li mijenjati svijest o tome ko je moj bližnji? Nakon radionice učenici su na terasi škole uživali u lijepom vremenu i, uz vođenje Sedžide Hadžić, radili interaktivne vježbe unapređenja timskog rada.

Na terasi je organiziran i ručak. U drugom dijelu dana učenici su radili na zidu za slobodno izražavanje. Cilj je da što veći broj učenika/ca slikom i tekstom predstave svoje razumjevanje etičnosti, toletancije, otvorenosti i solidarnosti. Na kraju dana učenici su u grupama radili na scenarijima za produkciju videa kojim se promoviraju ETOS koncepti.