Dramom da ti kažem

” Dramom da ti kažem” je u Trećoj gimnaziji dobio epitet tradicionalnog. Ovaj projekat realiziraju učenici prvih i trećih razreda naše škole sa profesoricom B/H/S jezika i književnosti Amilom Huseinbašić.

Naime, u sklopu nastave B/H/S jezika i književnosti učenici su se upoznali sa glavnim obilježjima drame kao književnog roda, njenom kompozicijom i osnovnim karakteristikama, no kako bi zaista primjenili naučeno znanje imali su zadatak da u nasumično odbranim grupama naprave vlastitu dramu, napišu scenario, osmisle kostime, urede scenu, naprave afiše, te naposlijetku glume u njoj pred svojim kolegama iz razreda.

Autori najboljih drama iz odjeljenja imali su se priliku predstaviti pred širom publikom 9. 3. 2017. godine u amfiteatru naše škole, te svojim izvanrednim nastupima krunisati ovaj projekat. Teme sa kojima su se učenici uhvatili u koštac bile su potpuno različite i orginalne; od komedija sa akcentom na smiješnim događajima u porodici,  “Pare nisu problem…” ( I-1 i učenici Nadir Šehić, Hana Rovčanin, Adna Omerović, Lamija Reko, Azra Aladžuz i Džana Čankušić) , te među bračnim partnerima “I u dobru i u zlu, dok ih smrt na rastavi” ( I-3 i učenici Dalila Bublin, Berina Zejnilović, Stefani Kecman, Adna-Dženeta Resić i Tarik Mulagić)  do drama u užem smislu koje prikazuju probleme u tradicionalnoj porodici “Gorka kap” ( I-3 i učenici Emir Softić, Lamija Barlov, Aida Hot, Nejla Šehović i Sarah Kovačević), svijet modnih revija iza kulisa “Lutka iz izloga” ( I-2 i učenice Dalila Salčin, Hana Tahirović, Merima Mustafić, Amina Dudo, Selma Bahtanović i Edna Halilović), put do pronalaženja istinskog izvora ljudskosti u mladom čovjeku, te prepreke na koje pri tome nailazi “Ogrlica od muha” ( III-3 i učenici Alen Konjicija, Eldina Šljivo, Ahmed Huseionović, Berina Pindžo, Amra Avdić i Benjamin Konjicija) i bunt mladih protiv stalnih predstava ratne tematike u pozorištu “(S)lažete li se?” ( III-4 i učenici Nejra Drakovac, Džana Pivač, Azra Porović, Sandin Vrpčić, Jasmina Bešić i Nejra Rovčanin).

Svima koji su prisustvovali smotri ovih odličnih drama, učesnicima i organizatorima se zahvaljujemo na izdvojenom vremenu i doprinosu da barem jedno veče naša Treća postane pravo pozorište, naš amfiteatar pozorišna sala i naši učenici pravi glumci.

I1 I2 I3 III3 III4