DEUTSCHLEHRERTAGUNG – KONGRES NASTAVNIKA NJEMAČKOG JEZIKA

Ovogodišnji Kongres nastavnika njemačkog jezika održan je pod sloganom “Deutsch – Sprache der Zukunft“ (Njemački – jezik budućnosti) i bio je posvećen veoma zanimljivoj temi neurodidaktike, a glavni predavač bila je prof. dr. Marion Grain, uvaženi stručnjak na ovom polju.

Ova radna manifestacija predstavlja mogućnost za susrete nastavnika, aktivnu razmjenu iskustava i obogaćivanje i usavršavanje nastavničkih kompetencija učešćem na kvalitetnim stručnim predavanjima i radionicama.  Organizator je DLVBiH (Udruženje nastavnika njemačkog jezika BiH), Goethe i Österreich Institut, a pokrovitelji ambasade zemalja njemačkog govornog područja. Naša profesorica njemačkog jezika, Džemilamna Džananović, koja je kao dugogodišnja gimnazijska profesorica, članica radne grupe za unapređenje njemačkog jezika u BiH Deutschgipfel, predstavnica Aktiva nastavnika njemačkog jezika našeg kantona, te kao  članica tima za kurikularnu reformu, učestvovala na ovoj manifestaciji, dala je  Kongresu i svoj aktivan doprinos držanjem radionice na temu „Schreiben im DaF-Unterricht: Digitale Tools zur Förderung der Schreibfertigkeit“ (Pisanje u nastavi njemačkog kao stranog jezika: Digitalni alati za unapređenje vještine pisanja). Ovom prilikom je naša profesorica svojim kolegicama i kolegama iz cijele Bosne i Hercegovine prezentirala najnovije digitalne alate kao što su Padlet, StoryMap JS, StoryJumper i sl. Poseban dodatak je bila prezentacija radova i projektnih rezultata naših učenika koji su na nastavi njemačkog jezika sa svojom profesoricom koristili ove alate. Radionica je bila vrlo uspješna i pružila kolegicama i kolegama nova saznanja, dala nove ideje za moderniziranje i poboljšanje nastavnog procesa upravo u smislu teme Kongresa „Njemački – jezik budućnosti“.

Ovo je bilo drugo aktivno gostovanje naše profesorice kao referentice na Kongresu nastavnika njemačkog jezika. Na prošlogodišnjem Kongresu naša profesorica je svojim kolegicama i kolegama prezentirala također jednu vrlo zanimljivu radionicu „NLP im Unterricht – Erleichterung des pädagogischen Alltags“ (Neurolingvističko programiranje – olakšavanje pedagoške svakodnevice).

Najnoviji članci

Kategorije