Delegacija BiH za UNESCO centar za mir i predstavnik Evrope na njihovom programu

Naša učenica, Ena Hajdarević, je svoj raspust provela na istočnoj obali SAD-a. Naime, nakon vremena koje je provela prvo kao učesnik na mnogim konferencijama, aktivnostima i programima UNESCO-vog centra za mir, imala je priliku da bude dio osoblja na njihovom ljetnjem programu. UNESCO Center for Peace IMUN – STEAM Summer Camp je ljetna škola sa dva navedena smjera koja se odvija kao jedna od njihovih aktivnosti, a cilj je da se od omladine naprave lideri mira. Sastoji se od IMUN programa koji učesnicima nudi radionice i mogućnost da više nauče o diplomatiji, javnom nastupu i liderstvu. On uključuje i IMUN (International Model United Nations) konferenciju koja je praksa ovih vještina. STEAM (Science Technology Engineering Arts and Mathematics) program je napravljen da omladinu zainteresovanu za navedena područja, inspiriše i motiviše da nastave izučavanje nauka kroz eksperimente i praktičnu nastavu. Pored programa,  u kampu se održavaju radionice I prisustvuju ugledni predavači. Kamp se odvija i tokom zime, a njegove dvije verzije su virtualna i klasična u SAD-u. Ena je svoje iskustvo i rad sa UNESCO centrom za mir počela kao takmičar, te kasnije delegat virtualnog kampa, kao prvi i jedini delegate ikad iz Bosne i Hercegovine. Ove godine radila je kao “facilitator” – imala je odgovornost oko dešavanja u kampu, radionica i konferencija, a pored toga je i vodila svoju grupu. Svaka grupa je dobivala zadatke vezane za sve spomenute teme, te joj je jedan od zadataka bio predavanje o planiranju projekata i realizacija lokalnog projekta. Ideja je bila da se od plastičnog otpada napravi filer za 3D printer. Na taj način se mogu povezati sa UN ciljevima održivog razvoja 6, 11, 15 (čista voda i sanitarni uslovi, održivi gradovi I zajednice, očuvanje života na zemlji)  što je i svrha njihovog projekta “Plastic Bottle Recycle”. Njena grupa je na svakom takmičenju osvojila prvo mjesto, kao i nagradu za najbolji projekat. Pored toga, Ena je imala i poziciju predsjednika komiteta na IMUN programu. Tu je imala posao da objasni pravila konferencije, održi pripremne sesije, vodi debate i razgovara o zadanim temama. Vodila je pripreme komitetu UNESCO i Vijeću sigurnosti, a bila je predsjednica Vijeća sigurnosti na zvaničnoj konferenciji. Kamp se održavao na Hood College-u u Frederick-u, Maryland. Pored tog prelijepog grada imala je priliku obići Washington DC i New York. Za dvije sedmice upoznala je mnogo ljudi iz različitih država. Bila je jedini predstavnik Bosne i Hercegovine, ali i Evrope. Najveću delegaciju imala je Kolumbija, a bilo je i učesnika koji su dolazili iz Meksika, Bolivije, Tunisa, Gane, Gvatemale, Bangladeša, Perua, SAD-a, Kanade, Urugvaja, Kenije, Čada, Gvineje… Svima bi preporučila ovo fantastično iskustvo jer je siguran način da se putuje, nauči mnogo toga, razviju vještine, kao i sklope internacionalna prijateljstva. Ena se želi zahvaliti Trećoj gimnaziji na ogromnoj podršci pri svim aktivnostima u kojima učestvuje, Ministarstvu obrazovanja na podršci ovog događaja i UNESCO-vom centru za mir sa kojim očekuje i daljnju suradnje.

Sve učenike poziva da učestvuju na zimskom virtualnom kampu, ali i na ljetnom kampu u preferiranoj varijanti na željenom smjeru!

Najnoviji članci

Kategorije