Decembarski dani kulture

U četvrtak, 28.12.2023.godine, u amfiteatru naše škole, u periodu od 10:00 do 15:00 održana je tradicionalna manifestacija „Decembarski dani kulture“ u kojoj se učenici naše škole predstave kroz revijalno takmičenje i zabavni program.

Ove godine 28.Decembarski dani kulture započeli su pozdravnim obraćanjenjem direktorice Amre Čolić koja se zahvalila učenicima, roditeljima, partnerima i svim gostima, naglasivši da je ova manifestacija ponos naše škole.

Koliko Dani decembarske kulture znače našim učenicima, potvrđuje i nekadašnji učenik Treće gimnazije, gospodin Haris Selmanović, koji ne propušta priliku, uz nagrede koje organizira škola, i sam učestvovati u finansijskoj podršci manifestacije.

U prepunoj sali amfiteatra u takmičarskom dijelu programa, odigrane su 24 predstave u kojima su naši učenici  umjetničkim izrazom iskazali originalnost, kreativnost, domišljatost i sva dosad usvojena znanja. Jasno su progovorili o svojim problemima, nedoumicama, pritiscima s kojima se nose i u kojima odrastaju, ali i na humorističan način ismijali iste, onako kako samo mladi ljudi mogu.

Predstave s kojima su se svi razredi prijavili za takmičenje su već po naslovima obećavale mnogo. Pred žirijem nije bio nimalo lak zadatak.

U prvom dijelu takmičenja učestvovali su učenici II i IV razreda.

U kategoriji II razreda  izvedene su predstave: „Porodica je uvijek na prvom mjestu, kako god bilo“(II 1), čija je osnovna poruka promišljanje o odnosima u današnjoj porodici.  „Ja“(II 2), se osvrnula na pritiske na mladog čovjeka i očekivanja koja imaju drugi.  „Feningaš“ (II 3) , je na duhovit način pokazao sve češće obezvrjeđivanje znanja i ovovremeno svođenje života na marketinški uspjeh.  „Kud Bosanac tu i problem“(II 4), dotakao se političkog konteksta i podijeljenosti društva. „Veni, vidi, vici“ (II 5), problematizira društveni odnos selo-grad kroz ljubavnu priču i posljednja predstava u kategoriji II razreda „Da li je ljubav patnja ili je patnja ljubav“ (II 6), secira nasilje u samom začetku i prati razvoj istog uz snažnu poruku- Stop nasilju nad ženama!

IV razredi predstavili su svoj rad kroz sljedeće naslove: „Dvojica ugursuza“(IV 1), su kroz filozofiju Diogena i Aleksandra Makedonskog ostavili publici da promišljaju o nezasitoj želji čovjeka da „osvoji svijet“ po bilo koju cijenu. „Budućnost gimnazijalaca“(IV 2), samim nazivom otkriva narativ predstave.„Stranci u šarenom vrtu“(IV 3), zanima se problemom izgubljenosti mladog čovjeka, podijeljenosti između želja i mogućnosti, i odnosom društva prema njemu i njega u društvu.“Stadion na rubu pameti“(IV 4), maestralno je izveo derbi Željo-Sarajevo i poentirao da život treba biti igra, nikako nasilje.“Gospođa ministarka“(IV 5), razotkriva koliko je teško oduprijeti se tronu i ostati svoj i „Miss ili diss“(IV 6), su na vrlo humorističan način oslikali popularni rijaliti svijet.

U drugom dijelu  takmičenja svoje radove predstavili su učenici I i III razreda.

U kategoriji I razreda, gledatelji su imali priliku pogledati naše najmlađe kreativce i to u predstavama kojima su iskreno progovorili o svojim potrebama: „Audicija“ (I 1), između treme i pjesme. „(Ne)suđena ljubav“(I 2), koja tematizira sve snažniji šum u komunikaciji, gdje svaki učesnik iste čuje samo sebe, ali ne i sagovornika.

„Samopouzdanje je u očima podrške“(I 3), da, djeca trebaju podršku da bi razvijala samopouzdanje. „Vidovita Džemila“(I 4), komedija kojom su naši prvaci oduševili i publiku i komisiju za ocjenjivanje otkrivajući mentalitet našeg bosanskog čovjeka. „Magični jezik“(I 5), magija, kontrola uma, hipnoza. Reći ili ne reći, pitanje je sad i  „Predstava“(I 6), mašta je najvažnija. Obećava budućnost.

III razredi  maestralno otkrivaju pojedinca u društvu današnjice. Naslovi:  „Obrnuta klinika“(III 1), čekaonica i razgovori o zdravstvenim problemima ovovremeni simbol. „Udarna akcija“(III 2), problematizira poslušnost i naivnost kroz odnos direktora (lopova)  i rudara. „Želja“(III 3),  koja jasno poručuje „pazite šta želite, možda se to i ostvari“. „Misterija općeg smjera“(III 4), analizira odnos nastavnih smjerova u gimnaziji i perspektivnost istih. „Urnebes“(III 5), akcentira uticaj i ulogu nane u porodici, savjetovanje o (ne)perspektivnim zanimanjima  i posljednju predstavu 28.Decembarskih dana kulture, „Kako se (ne)ponašati na ekskurziji“ odigrali su učenici (III 6).

U pauzama takmičarskog dijela, dok su članovi žirija sumirali ocjene i utiske , prisutni su uživali u zabavnom dijelu programa kroz koji su ih uspješno proveli voditeljski parovi:  Amila Bašić-Tarik Junuzović  i Adna Draković – Vedad Žiga.

Uz školski bend „Amperi“ i plesnu sekciju „Let’s move“,  svoje talente za muziku predstavili učenici Adnan Terzić za klavirom i Hadidže Akan s gitarom koja je pjevala na turskom jeziku.

Učenice Iman Alibabić, Andrea Božinović, Hana Behram, Emina Makan i Hana Kadić, kao i učenik Arslan Omerović,  prisutne su svojim pjevanjima podsjetili na pjesme koje smo svi slušali i voljeli.

Pobjednici  28. Decembarskih dana kulture u kategoriji razreda su predstave:

„Stranci u šarenom vrtu“ IV 3

„Udarna akcija“ III 2

„Ja“ II 2

„Vidovita Džemila“ I 4

Zahvaljujemo se svim učenicima koji su uz sve školske obaveze uložili vrijeme i trud u realizaciju manifestacije, upravi škole i profesorima na ukazanom povjerenju i pomoći, članovima žirija, bivšem učeniku i velikom prijatelju Treće gimnazije Harisu Selmanoviću koji je finansijski podržao Decembarske dane kulture, roditeljima i gostima!

Ema Ćuhara, učenica I 6

Voditelj Novinarsko-fotografske sekcije: Azra Kazija, prof.