DDK 2018

Kao i svaki prethodni, tako je i ovaj decembar u našoj školi započeo euforijom. Učenici naše škole su vrijedno pripremali svoje predstave za naš poznati projekat koji nosi naziv “Decembarski dani kulture”. U ovom periodu učenici rado ostaju u školi i u suprotnoj smjeni, te amfiteatar ni ove godine nismo mogli zateći prazan, već ispunjen rekvizitima, raspravama u vezi sa izmjenama scenarija, smijehom, muzikom i glumom. S obzirom na to koliko smo se pripremali, svi mogu pretpostaviti koliko smo uzbuđeni i nervozni bili kada je stigao red na nas da stanemo pred vrata amfiteatra i čekamo da voditelji izgovore naziv naše predstave.

Prvi petak u decembru, u večernjim satima, začuo se i prvi od mnogih aplauza koji su ispunjavali amfiteatar tokom ovog projekta. Led su probili naši drugačići, nakon kojih su na scenu, posljednji put, izašli i naši maturanti, urezivajući u sjećanje svaki od posljednjih trenutaka na našoj velikoj sceni. Pored ovih nastupa, publika i naši glumci su imali i pauze koje je upotpunila Plesna sekcija, sa svojom najnovijom koreografijom, učenice trećih razreda Lamija Iskrić (III-1) i Dina Kurtalić (III-4) pjesmom “Kao”, te svima poznati školski bend Kontrapunkt. Kroz prvi dio takmičenja su nas vodili učenici III-3 odjeljenja, Kristijan Petrović i Elma Slabić. Glavnu nagradu, 200KM i slobodan dan, osvojilo je II-1 odjeljenje svojom predstavom “Vremena se mijenjaju”, u kojoj su skrenuli pažnju na mito i korupciju, ali i na to kako se muzika današnjeg vremena iskvarila, te kako ne nosi sa sobom umjetničku vrijednost, kojom je nekada zračila.

Posljednju priliku za osvajanje nagrade iskoristilo je IV-5 odjeljenje predstavom “Tragedija u komediji”. Na tragi-komičan način su prikazali našu državu, u kojoj podmićeni policajac shvata da njegov poznanik od kojeg prima novac, u zamjenu za neplaćenu kaznu za prebrzu vožnju i vožnju u alkoholiziranom stanju, na kraju ubija djevojke istim autom, istom velikom brzinom, u istom stanju.

U međuvremenu, prvi i treći razredi su posmatrali svoje kolege iz suprotne smjene, još uvijek razmišljajući koje promjene oni trebaju uvesti u svoje predstave. Sedmicu dana poslije je stigao red i na njih da pokažu svoju kreativnost, te ostave dobar utisak na žiri i publiku. Kroz drugi dio takmičenja su nas vodili naši maturanti Adna Salković (IV-4) i Kerim Muhović (IV-5).

Naši prvačići koji su bili pod najvećim utiskom ovog projekta, u kojem prvi put učestvuju, dobro su se snašli pa je glavnu nagradu osvojilo I-4 odjeljenje koje se predstavilo predstavom “Odrastanje u Sarajevu”. Pokazali su put odrastanja jednog sarajevskog djeteta od rođenja, osnovne i srednje škole, do diplome. Pokazali su nam da je svako razdoblje života lijepo, na svoj jedinstven način. Publiku su nasmijali poznatim anegdotama iz školskih klupa, te su se svi mogli složiti da su zaslužili prvo mjesto.

Što se tiče trećih razreda, projekat im je dobro došao i zbog zbližavanja sa svojim novim kolegama iz odjeljenja pa su se najboljim timom zapravo, prvi put na ovom projektu, pokazala sva odjeljenja pa uprava nije mogla odoljeti, a da nam svima ne pokloni jedan slobodan dan. Ali ipak, jedno odjeljenje je prvim mjestom uzelo i novčanu nagradu, a to su bili naši društvenjaci, III-3 odjeljenje i njihova predstava “Za remizu”. Oni su na komičan način predstavili jedan od problema našeg grada, a to je loš gradski saobraćaj. Radnja je bila smještena u tramvaju, gdje je glavni glumac, Fadi Egho, voditelj svoje emisije “Za remizu”, intervjuirao različite putnike, tražeći njihovo mišljenje o ovoj temi. Iako su različite stvari smetale putnicima, svi su se mogli složiti u tome da građani nisu zadovoljni gradskim prevozom, te da ga treba što prije poboljšati.

Još jednom su pauze bile ispunjene muzikom. Poslušali smo izvedbu pjesme “Žute dunje” naše učenice Iman Pašić (III2), uz pratnju gitare Edina Bajrića (III4). Zatim je Almedina Hodo (IV6), uz pratnju violine Taide Hodo (II3), tarabuke Adina Čolića (II3) i gitare Tee Dedić, otpjevala pjesmu “Nedostaješ”. Pjesmu “Somebody I used to know” su otpjevale Amra Koldžić (II4), Lamija Suljević (II4), Nejra Buljina (II6) i Dina Ganić (II6). Na samom kraju programa, obradovao nas je i školski bend Kontrapunkt koji je digao publiku na noge, a ona je članove benda vjerno pratila u svakoj pjesmi, pljeskajući i pjevajući s njima.

Drago nam je što uposlenici i učenici škole svake godine pridaju veliku važnost ovom projektu, ulagajući svoj trud da projekat bude realiziran na najbolji način, te što svima daje priliku da svojim talentom upotpune projekat, ali i osvoje nagrade. Posebne zahvale upućujemo upravi škole, žiriju kojem sigurno nije bilo lahko donijeti odluke i proglasiti pobjednike, te publici koja uvijek ispuni amfiteatar škole i pruži najbolju podršku učenicima. Našim pobjednicima, ali i učesnicima čestitamo i želimo puno sreće i sljedeće godine.

Amila Gabela, III-5

Foto:

Nađa Osmanagić (II-1), Emma Ćatić (II-4), Tajra Osmanagić (III-5), Amina Huko (IV-6), Zerina Osmić (IV-4)