Dan maternjeg u Trećoj

Gimnazijalci su i ovog 21. februara ukazali na značaj obilježavanja Dana maternjeg jezika. Još jedna brošura je na školskoj polici. U izradi ovogodišnje brošure učestvovale su Ilma Pleh i Lamija Saltagić, učenice I2, uz mentorstvo profesorice Dženane Nezirević. Kijan Hajrulahović doprinio je u obilježavanju ovog značajnog datuma. U brošuri smo podsjetili na odabrana pravopisna pravila, ispričali priče o riječima, dali jezičke savjete i objavili fotografije lingvističke šetnje gradom koje su prikupili učenici I razreda. Ukazivanje na značaj maternjeg jezika i podizanje svijesti o važnosti očuvanja jezičke i kulturne raznolikosti nastavit ćemo i narednih dana posjetama Institutu za jezik.

Podsjećamo, na inicijativu UNESCO-a 1999, 21. februar proglašen je Danom maternjeg jezika u znak sjećanja na studente koji su tog dana ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu (Bangladešu), jer su protestirali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen zvaničnim.